Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu historiapojazdu.gov.pl. W systemie widoczne są nie tylko pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce, ale także zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, ale np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać, trzeba się zalogować za pomocą profilu zaufanego. Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym.

Oprócz profilu zaufanego, trzeba też przygotować numer rejestracyjny oraz VIN interesującego nas auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Jeśli wybrany samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne" zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

- Kradzież,

- Złomowanie,

- Powypadkowy,

- Uszkodzony,

- "Przekręcony" licznik,

- Niedopuszczony do ruchu,

- Służył jako taxi.

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem.

Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje – na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji) a także z USA i Kanady.

Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.