31 maja 2019 r. weszły w życie art. 4 ustawy z dnia 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r., poz. 183 ze zm.) i ustawa z dnia 12 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r., poz. 934), które wprowadzają informatyzację postępowania sądowoadministracyjnego. Umożliwiają stronom komunikację elektroniczną z sądem.
- Skargę w formie dokumentu elektronicznego należy złożyć do elektronicznej skrzynki podawczej organu, natomiast pozostałe pisma procesowe - do elektronicznej skrzynki podawczej sądu. Ten wymóg nie zostanie spełniony w przypadku wysłania pisma do sądu na jego adres elektroniczny (adres e-mail) - informuje w komunikacie Naczelny Sąd Administracyjny.
Podkreśla, że wszystkie pisma procesowe w formie dokumentu elektronicznego, oprócz wymogów formalnych pisma w postaci papierowej, muszą zawierać adres elektroniczny oraz zostać podpisane przez stronę albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Czytaj też: WSA: skargę do sądu można wysłać elektronicznie, ale liczy się data jej wydrukowania
Zmiany dotyczą także doręczania korespondencji sądowej. Strona postępowania otrzyma pismo z sądu za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jeżeli sama wniesie pismo w formie dokumentu elektronicznego. Ale także wtedy, gdy wystąpi do sądu o doręczanie drogą elektroniczną albo wyrazi zgodę na takie doręczenie i wskaże sądowi adres elektroniczny. W pozostałych przypadkach pisma będą doręczane w tradycyjny sposób.