Terminy załatwiania spraw administracji publicznej określają przede wszystkim przepisy ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm, dalej: k.p.a.).
Mogą też one wynikać z przepisów szczególnych. Na przykład zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (DzU z 2001 r. nr 71, poz. 734) decyzja w sprawie dodatku mieszkaniowego powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Organ wyższego stopnia
Gdzie należy kierować skargę na bezczynność organu administracji publicznej? Przepisy k.p.a. wskazują, że do organu wyższego stopnia. Do kogo konkretnie? To już zależy, czy skarżymy się na bezczynność administracji samorządowej, czy też rządowej.
W pierwszym wypadku skargę należy kierować do samorządowego kolegium odwoławczego. W drugim do właściwego ministra, gdy decyzję w sprawie miał wydać wojewoda, albo do organu nadrzędnego nad właściwym do rozpatrzenia sprawy. Powinny je wskazywać przepisy odrębne. Przykładowo, zgodnie z art. 82 ust. 2 i 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane organem administracji architektoniczno-budowlanej pierwszej instancji jest co do zasady starosta. Organem wyższego stopnia w stosunku do starosty jest natomiast wojewoda.
Jeżeli z odrębnych ustaw nie wynika, który z organów administracji rządowej jest właściwy w określonej sprawie administracji rządowej, to organem właściwym w takiej sprawie także jako organ wyższego stopnia jest wojewoda (por. postanowienie NSA z 4 grudnia 2009 r., sygn. akt I OW 145/09).