Dlatego za niedopuszczalną sąd musi uznać także ugodę rażąco naruszającą słuszny, zasługujący na ochronę interes jednej ze stron, czyli po prostu krzywdzącą, niesprawiedliwą. To samo dotyczy ugody prowadzącej do pokrzywdzenia osób trzecich.
Gdy ugoda dotyczy sprawy gospodarczej, sąd musi dokonywać oceny zgodności z zasadami współżycia z węższej perspektywy. Powinien uwzględnić specyfikę działalności gospodarczej i jej zawodowy, profesjonalny charakter.
Co jest jeszcze ważne dla przedsiębiorców? Przyjmuje się, że sąd powinien w takiej sprawie brać pod uwagę inne jeszcze względy wyłączające dopuszczalność ugody (art. 479
13
k.p.c). Otóż musi uznać ją za niedopuszczalną, jeśli wymaga tego ochrona środowiska lub produkcja należytej jakości.
W pierwszym przypadku chodzić może nie tylko o naruszenie przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska, ale także chroniących je przepisów prawa geologicznego, górniczego, o ochronie gruntów rolnych i leśnych itp. W drugim chodzi m.in. o przepisy z zakresu gwarancji, rękojmi za wady, ustawy o cenach.
Postanowienie sądu uznające ugodę za niedopuszczalną można kwestionować, wnosząc na nie zażalenie.
Łatwo zapobiec przedawnieniu
Wniosek o zawezwanie do próby ugodowej przerywa bieg przedawnienia dochodzonej należności czy innego roszczenia objętego tym wnioskiem, bez względu na jego wynik. Także tak można wykorzystać postępowanie pojednawcze. To bardzo ważne, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, w których terminy przedawnienia są krótkie.
Zasadniczy termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi trzy lata (art. 118 k.c.), a często jest krótszy (np. z umowy sprzedaży dwa lata, a z umów przewozu, spedycji – rok). Po każdym przerwaniu przedawnienia zaczyna ono biec na nowo.
Jak wyrok sądowy
Ugoda zawarta w wyniku postępowania pojednawczego ma taką samą moc i jest tak samo wiążąca dla obu stron jak wyrok sądowy. Stanowi ona zgodnie z art. 777 § 1 pkt 1 k.p.c. podstawę do wszczęcia egzekucji komorniczej. Jednakże przed skierowaniem sprawy do komornika trzeba zwrócić się do sądu z wnioskiem o nadanie ugodzie klauzuli wykonalności. Wniosek ten kieruje do tego sądu, przed którym toczyło się postępowanie pojednawcze.
We wniosku ubiegający się o nadanie klauzuli wykonalności określa siebie jako „wierzyciela”, a przeciwnika jako „dłużnika”, podaje nazwiska i adresy oraz sygnaturę akt sprawy pojednawczej. Można w nim zawrzeć także wniosek o doręczenie tytułu wykonawczego, tj. ugody opatrzonej klauzulą wykonalności.
Do wniosku o jej nadanie trzeba dołączyć otrzymany protokół ze spisaną ugodą, na której sąd przybije klauzulę wykonalności. Z tym dokumentem można udać się do komornika w celu przymusowego ściągnięcia należności.
Czytaj także:
Zobacz serwisy:
Wymiar sprawiedliwości
»
Postępowanie w sądzie
»
Postępowanie pojednawcze
Dobra Firma
»
Firma
»
Firma w sądzie