Trybunał Sprawiedliwości UE dopuścił odmowę dostępu do danych objętych procesem legislacyjnym. Wyjątek ten przestaje jednak mieć zastosowanie po zakończeniu prac nad ustawą.
Niemieckie przedsiębiorstwo produkcji szkła Flachglas Torgau GmbH zajmuje się handlem uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Chciało ono uzyskać informacje o warunkach, w jakich wydano decyzje o rozdziale tych uprawnień w latach 2005 – 2007. Zwróciło się więc do Ministerstwa Środowiska o informacje dotyczące przyjęcia i wykonania ustawy o krajowym planie przydziału uprawnień do emisji gazów cieplarnianych.
W prawie krajowym musi być przepis o zastrzeżeniu poufności
Ministerstwo odmówiło ze względu na swój udział w procesie legislacyjnym, a ponadto informacje dotyczące wykonania ustawy były objęte poufnością obrad organów władzy publicznej. Federalny Sąd Administracyjny, do którego sprawa trafiła, zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o ustalenie, w jakim zakresie państwa członkowskie mogą ograniczyć prawo publicznego dostępu do informacji o środowisku.
Trybunał przypomniał, że dyrektywa 2003/41, która reguluje to prawo, przyznaje państwom członkowskim możliwość wyłączenia prawa dostępu do informacji „organów lub instytucji pełniących funkcje o charakterze ustawodawczym". Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przebiegu procesu legislacyjnego.