Jeśli dane podane do dowodu są inne od urzędowych, można odmówić wydania dokumentu – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 2369-2370/10)
.
Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, obywatele Polski są obowiązani posiadać taki dokument od ukończenia 18. roku życia. Jest ważny 10 lat od daty wydania i uprawnia m.in. do przekraczania granic państw członkowskich UE.
We wniosku o wydanie nowego dowodu Bogdan K. (personalia zmienione) podał, że zgodnie z wpisem w starym dowodzie jest zameldowany przy ul. Kwiatowej 33a. Po weryfikacji w gminnym zbiorze meldunkowym, okazało się, że kiedyś był zameldowany przy ul. Kwiatowej, ale pod nr 35, i spod tego adresu został w 2004 r. wymeldowany z urzędu, o czym w ogóle nie wiedział. W chwili składania wniosku nie miał więc żadnego miejsca zameldowania. Mylny adres w starym dowodzie wynikał z błędu pisarskiego.
Burmistrz odmówił wpisania w nowym dowodzie żądanego adresu jako niezgodnego ze stanem faktycznym. Został także sporządzony formularz z wpisanym określeniem: „brak zameldowania". Bogdan K. odmówił jego podpisania, wobec czego burmistrz odmówił wydania dowodu.