Członkowie Komisji Ekspertów KMPT złożyli dymisje. Dlaczego?

Nie wyobrażamy sobie dalszej pracy w komisji bez udziału dr Machińskiej, która jako zastępca RPO odpowiadała za prace całego Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Szczególnie w obszarze zapobiegania torturom jej odwołanie boli nas szczególnie, bo to właśnie ona w ostatnich latach, gdy zakaz tortur i innych form niewłaściwego traktowania był szczególnie często naruszany przez państwo, wykazała się niezwykłą odwagą i konsekwencją w przeciwstawianiu się temu.

Czytaj więcej

Członkowie KMPT złożyli rezygnacje po odwołaniu dr Machińskiej

Wszyscy odeszli?

Można powiedzieć, że tak – z jednym wyjątkiem: członkiem Komisji Ekspertów był od niedawna także prof. Wojciech Brzozowski, który jak wiemy będzie zastępcą RPO w miejsce odwołanej. Członkiem naszej komisji był także prof. Mirosław Wyrzykowski, odwołany z niej tuż po objęciu funkcji RPO przez prof. Wiącka. Jestem pewna, że dziś profesor Wyrzykowski podjąłby taką decyzję jak my.

Nie macie nadziei na tak dobrą współpracę z obecnym rzecznikiem i jego nowym zastępcą, który przecież wywodzi się z waszego grona?

Nie o to chodziło. Chcieliśmy okazać nasz sprzeciw wobec arbitralnej i niczym nieuzasadnionej decyzji pana rzecznika, szkodliwej zwłaszcza dla obszaru zapobiegania torturom w Polsce.

Czy Rzecznik korzystał z pomocy Zespołu?

Przykro to powiedzieć, ale niezbyt często. Przez ten niecały rok gdy sprawuje funkcję spotkał się z nami raz. Bardzo żałuję, bo stanowimy zespół ekspertów bardzo oddany sprawie.

Czytaj więcej

Wiącek o odwołaniu Machińskiej: zmiana zastępcy przygotowaniem do nowych wyzwań