ZUS dwa razy w roku przypomina osobom wkraczającym na rynek pracy o konieczności przystąpienia do jednego z funduszy emerytalnych. W czerwcu zakład wysłał ponad 223 tys. listów do Polaków, którzy urodzili się po 31 grudnia 1968 r. i rozpoczęli pierwszą pracę bądź prowadzenie własnej działalności gospodarczej. To mniej niż pół roku temu, kiedy takie pisma trafiły do 340 tys. osób.
Pismo z ZUS ma skłonić adresatów do samodzielnego wyboru OFE. Ci, którzy otrzymali je w czerwcu br., mają na to czas do 10 lipca. Zwykle jedna trzecia odbiorców pisma sama wybiera OFE. Ci, którzy tego nie zrobią, wezmą udział w losowaniu, w którym ZUS przypisuje ich do wybranego funduszu. Najbliższe losowanie odbędzie się ostatniego dnia lipca. Niezdecydowani trafią do jednego z czterech OFE: Allianz, Nordea, Amplico lub Warta. Ten ostatni może jednak zostać wkrótce przejęty przez PTE Allianz, o ile zgodę wydadzą urzędy nadzorujące rynek.
To, które OFE zostanie zakwalifikowane do udziału w losowaniu, zależy od jego wielkości (nie biorą w nim udziału trzy największe: ING, Aviva i PZU) oraz wyników inwestycyjnych. Ten ostatni warunek oznacza, że stopa zwrotu funduszu musi być wyższa od średniego wyniku dla branży w dwóch trzyletnich zestawieniach osiągnięć inwestycyjnych opublikowanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ostatnie dwa rankingi obejmują okres od końca marca 2010 r. do końca marca 2013 r. oraz od końca września 2009 r. do końca września 2012 r.
Od 2012 r. zapisać się do funduszu można jedynie drogą korespondencyjną. Odpowiednie formularze i wskazówki znajdują się na stronach internetowych poszczególnych OFE. W wyborze funduszu mogą pomóc zestawienia publikowane cyklicznie przez KNF i zamieszczane na stronie internetowej urzędu.
Po wprowadzeniu zakazu aktywnego pozyskiwania klientów przez akwizytorów z początkiem 2012 r. udział w losowaniu daje jedyną realną szansę zdobycia przez OFE znaczącej grupy nowych klientów. W ostatnim losowaniu w styczniu wzięło udział 216,9 tys. osób (64 proc. osób, do których ZUS wysłał przypomnienie), które zostały przydzielone do jednego funduszu – Amplico.