"Ocenia się, że w horyzoncie projekcji bilans czynników ryzyka rozkłada się symetrycznie względem ścieżki centralnej projekcji dla inflacji i tempa wzrostu gospodarczego" - napisano ocenie źródeł niepewności projekcji.
NBP ocenia, że otoczenie zewnętrzne, a w szczególności trwałość i skala ożywienia w strefie euro, nadal pozostaje ważnym źródłem niepewności projekcji inflacji i PKB.
"Z jednej strony, szybszy od oczekiwań wzrost popytu ze strony rynków wschodzących mógłby przyczynić się do silniejszego ożywienia w nastawionych na eksport gospodarkach strefy euro, w tym Niemczech. Poprawę koniunktury w gospodarce niemieckiej może także wspierać rosnąca konsumpcja gospodarstw domowych finansowana wzrostem płac, przy utrzymujących się na niskim poziomie stopach procentowych. Czynnikiem pozytywnie wpływającym na ożywienie w strefie euro może być również wzrost eksportu Francji, w przypadku gdyby zostały wprowadzone planowane reformy poprawiające konkurencyjność tej gospodarki" - napisano w raporcie.
"W kierunku przyspieszenia eksportu strefy może także działać możliwe ograniczenie skali umocnienia kursu euro w wyniku wycofywania się przez Fed z programu QE. Dodatkowo w krajach peryferyjnych strefy euro od 2014 r. spodziewane jest wyhamowanie spadku zatrudnienia, co w połączeniu z planowanym zmniejszeniem skali konsolidacji fiskalnej powinno wspierać odbudowę popytu wewnętrznego" - dodano.
Zdaniem IE NBP zagrożenie dla powrotu gospodarek europejskich na ścieżkę stabilnego wzrostu może stanowić silniejsze od oczekiwań spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i innych gospodarkach wschodzących.