Po wycofaniu się w listopadzie grupy potencjalnych inwestorów Alitalia zużyje do końca roku resztę pieniędzy, co zagrozi 11 600 zatrudnionym w niej i przysporzy rządowi nowego bólu głowy.

Rząd koalicyjny Ruchu 5 Gwiazd i Partii Demokratycznej miał zatwierdzić nadzwyczajną uchwałę o zapewnieniu regularnych usług przez Alitalią - poinformował w komunikacie urząd premiera. Uchwała ma odblokować zaplanowaną już pożyczkę 400 mln euro - powiedział anonimowy informator. Środki te były związane z powodzeniem listopadowych rozmów o ratowaniu przewoźnika.

Od maja 2017, gdy wprowadzono zarząd komisaryczny, Alitalia otrzymała 900 mln euro, dotąd nie spłaciła tej pożyczki ani nie uregulowała 150 mln odsetek. Rzym jest w stałym kontakcie z Brukselą w sprawie dalszej pomocy publicznej, bo unijne przepisy ograniczają pomoc państwa dla firm.

Projekt uchwały zakłada uruchomienie nowej procedury sprzedaży Alitalii, co ma zakończyć się do 31 maja 2020. Trzej zarządcy komisaryczni otrzymają uprawnienia do zmniejszenia załogi i floty przewoźnika.