Co nas czeka po starcie z Lotniska Chopina

To nie są wakacje, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Odczujemy to już po wejściu do terminala na lotnisku, poprzez sam lot, aż po lądowanie w porcie docelowym. A zapewne także w hotelu, w którym zamieszkamy.

Publikacja: 30.07.2020 09:00

Co nas czeka po starcie z Lotniska Chopina

Foto: Fot./materiały prasowe

Partnerem publikacji jest przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze

Przez cały czas podróży pasażerowie muszą nosić maseczki zakrywające usta i nos. Z tego obowiązku są zwolnione dzieci, które nie skończyły jeszcze 4 lat. Ale wszyscy, ze względu na zdrowy rozsądek, powinni tak często, jak to tylko możliwe, korzystać z dozowników z płynem odkażającym, które są rozmieszczone w wielu miejscach terminala.

W przypadku, gdy w konkretnym kraju, do którego podróżujemy, wymagane jest wcześniejsze wypełnienie dokumentów, ich wydrukowanie, uzyskanie kodu potwierdzającego, przedstawiciele linii lotniczej mogą sprawdzać na lotnisku, czy spełniliśmy wszystkie niezbędne formalności. Jeżeli nie mamy wszystkich dokumentów wymaganych przez władze sanitarne lub imigracyjne konkretnego kraju, możemy liczyć się z odmową wpuszczenia na pokład. W Polsce było już kilkadziesiąt takich przypadków.

I niezależnie od kierunku, w jakim się udajemy, jeszcze przed odprawą biletowo-bagażową pasażerowie linii czarterowych muszą podpisać dokument, w którym stwierdzają m.in., że nie są zarażeni Covid-19 i nie przebywali w odległości mniejszej niż 2 metry od osoby, która została zakażona koronawirusem. Takie oświadczenia wydają teraz biura podróży, łącznie z rezerwacjami.

Osoby, które w tym roku zdecydowały się na zagraniczne wakacje, muszą też mieć świadomość, że sytuacja jest naprawdę bardzo dynamiczna. Doświadczyli tego chociażby Brytyjczycy odpoczywający w Hiszpanii, kiedy zupełnie nieoczekiwanie dowiedzieli się, że po powrocie do kraju czeka ich 14-dniowa kwarantanna. Takie przykre niespodzianki mogą się wydarzyć w przypadku każdego kraju. Niemniej jednak widać wyraźnie, nawet po monitorach wyświetlających rozkład lotów, że nowych możliwości podróży jest coraz więcej, a ceny biletów są nadal bardzo zachęcające. Może więc wakacje 2020 nie będą wakacjami marzeń, ale przy zachowaniu ostrożności i odpowiedzialności można będzie na nich dobrze wypocząć. Dobrze jest więc wiedzieć, co nas czeka po wylądowaniu w kraju, w którym zamierzamy spędzić tegoroczny urlop. Stąd nasze opracowanie na temat warunków, z jakimi spotkamy się na miejscu. —Danuta Walewska

Albania

Na lotnisku w Tiranie wszyscy pasażerowie każdego samolotu mają obowiązek przejścia przez tunel dezynfekujący. I każdemu mierzona jest temperatura. Jeśli jest wyższa niż 37,5 stopni Celsjusza, pasażer jest kierowany na badania do lotniskowego lekarza.

Austria

Nie ma żadnych ograniczeń dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen.

Belgia

Nie ma żadnych ograniczeń dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen.

Białoruś

Wjazd jest możliwy jedynie z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa wykonanym nie wcześniej niż na 48 godzin przed lądowaniem. Jeśli takiego testu nie wykonaliśmy, podlegamy 14-dniowej kwarantannie.

Bułgaria

Po wylądowaniu musimy wypełnić deklarację, w której zapoznajemy się z ryzykiem zakażenia Covid-19. Trzeba także zwracać uwagę na obowiązujące przepisy, ponieważ zmieniają się one szybko i często nowe zaczynają obowiązywać z dnia na dzień. Jeśli nastąpi gwałtowny wzrost zachorowań, należy się liczyć z koniecznością samoizolacji.

Chiny

Unia Europejska zniosła wszystkie ograniczenia wobec Chińczyków przylatujących do Wspólnoty, pod warunkiem jednak, że rząd w Pekinie zdecyduje się na takie samo posunięcie. Na razie jednak to nie nastąpiło. Rejsy pasażerskie możliwe są tylko z Polski. Na ten moment nie ma możliwości przylotu z Chin.

Chorwacja

Polacy są w grupie krajów UE, którzy nie podlegają żadnym restrykcjom.

Cypr

Każdy pasażer przed wylądowaniem na cypryjskim lotnisku musi wypełnić formularz (Cyprus Flight Pass) znajdujący się na stronie internetowej:

https://cyprusflightpass.gov.cy/en/download-forms. Jedynie w przypadku usterki technicznej lub zaplanowanych prac konserwacyjnych platformy elektronicznej (ogłoszonych oficjalnie na platformie) pasażerowie będą mogli wypełnić wymagane formularze ręcznie. W tym wypadku podróżni są zobowiązani posiadać przy sobie wymagane dokumenty w wersji papierowej. W formularzu należy podać dane osobowe, informację, że na 14 dni przed wylotem na Cypr podróżny nie przebywał (nie podróżował do/z bądź nie mieszkał) w kraju, który nie znajduje się na liście państw należących do kategorii A lub B, a także potwierdzenie, że podróżujący nie wykazywał objawów związanych z Covid-19 w ciągu ostatnich 72 godzin przed podróżą oraz nie miał świadomego kontaktu z osobami zakażonymi w ciągu 14 dni przed podróżą. W formularzu znajdują się też dwa oświadczenia. W pierwszym z nich stwierdzamy, że podróż odbywamy na własną odpowiedzialność i w razie zakażenia Covid-19 nie będziemy mieli jakichkolwiek roszczeń wobec Republiki Cypryjskiej ani wobec działających na miejscu usługodawców. W drugim, że jeżeli w ciągu 14 dni od powrotu do kraju będziemy wykazywać objawy Covid-19, poinformujemy o tym cypryjskie służby medyczne.

Władze ostrzegają, że jeśli ktoś tego nie zrobi i przyleci na Cypr bez przepustki, będzie musiał liczyć się z karą 300 euro.

Czarnogóra

Po gwałtownym wzroście liczby zachorowań rząd przywrócił obostrzenia i reżim sanitarny. Nadal jednak wjazd jest bez ograniczeń, pod warunkiem że dzienna liczba zachorowań w kraju, z którego pasażer przylatuje, nie przekracza 25 na każde 100 tys. mieszkańców. Jednak mimo że Polacy są w grupie mających prawo wjazdu bez jakichkolwiek obostrzeń, Czarnogóra została przez polski rząd usunięta z listy bezpiecznych krajów. Na razie więc możliwości podróży są zawieszone.

Czechy

Nie ma jakichkolwiek ograniczeń dla przylatujących Polaków, ale sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przed wyjazdem z Polski trzeba sprawdzić, czy nasz kraj nadal znajduje się na liście niskiego ryzyka, która szybko się zmienia.

Dania

Bez ograniczeń dla pasażerów przylatujących ze strefy Schengen. Ale wszyscy, którzy zamierzają w tym kraju przebywać ponad sześć dni, są zobowiązani do podania adresu, pod którym można się z nimi skontaktować. Wszystkie niezbędne informacje pod telefonem: +45 70 20 60 44.

Estonia

W tym kraju warunki wjazdu zmieniają się najczęściej, bo co tydzień. Lista krajów, których obywatele podlegają 14-dniowej kwarantannie, jest długa i znajdują się na niej nawet kraje ze strefy Schengen (np. Czechy czy Luksemburg). Generalnie jednak obowiązuje zasada, że kraj jest uznawany za bezpieczny, jeśli dobowa liczba zachorowań nie przekracza 16 na 100 tys.

Finlandia

Polska nie znalazła się na liście 16 krajów Unii Europejskiej, które zostały uznane przez Finów za bezpieczne. A od 27 lipca na liście zagrożonych są także Szwajcaria, Słowenia, Austria, Australia i Algeria, ponieważ w tych krajach ostatnio nastąpił wzrost zachorowań. Negatywna lista w każdej chwili może być rozszerzona bądź skrócona i publikowana jest z wyprzedzeniem. Np. za kraje bezpieczne od 27 lipca zostały uznane m.in. Gruzja, Rwanda, Tajlandia, Tunezja i Urugwaj. Dozwolony jest wjazd obywateli strefy Schengen i Unii Europejskiej pod warunkiem, że są to podróże służbowe, a przylatujący są zobowiązani do odbycia po przylocie 14-dniowej kwarantanny.

Rząd fiński jest gotowy do zniesienia restrykcji w stosunku do krajów, w których notowanych jest nie więcej niż 8 nowych przypadków dziennie na każde 100 tys. mieszkańców w ciągu minionych 14 dni. Obecne przepisy potwierdzone 23 lipca obowiązują do 28 sierpnia, a decyzje o ewentualnych zmianach zostaną podjęte na 14 dni przed tą datą. Noszenie maseczek nie jest obowiązkowe, chociaż rekomendowane.

Francja

We Francji każdego przylatującego czeka mierzenie temperatury na lotnisku. Obowiązuje również wypełnienie International Travel Certificate i deklaracja, że nie ma się objawów Covid-19.

Grecja

Na nie mniej niż 24 godziny przed lądowaniem w Grecji każdy pasażer ma obowiązek wypełnienia Passenger Locator Form (PLF) ( jest na travel.gov.gr./#/). Musi tam podać informacje o krajach, w których przebywał przed podróżą do Grecji, planowaną długość wizyty i adres, pod którym zatrzyma się podczas pobytu w tym kraju. Brak tego dokumentu – jak informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych – grozi grzywną w wysokości 500 euro.

Pasażerowie po wyjściu z samolotu i po odczytaniu przez personel lotniskowy kodu QR dzieleni są na dwie grupy. Część (zależnie od odczytu przez funkcjonariuszy greckich) bez żadnych ograniczeń przechodzi po odbiór bagażu, pozostali kierowani są na testy Covid-19 i otrzymują polecenie samoizolacji przez 24 godziny, do otrzymania informacji o wynikach testu. Jeśli są zdrowi, mogą normalnie funkcjonować. Nosiciele Covid-19 kierowani są na kwarantannę, którą tak samo jak i leczenie opłaca grecki rząd.

Hiszpania

Każdy pasażer po wylądowaniu ma obowiązek wypełnienia formularza Health Control Form (FCS). Na jego podstawie otrzyma kod QR na smartfona. Rygorystycznie przestrzegany jest nakaz utrzymywania dystansu 1,5 metra. Nie dotyczy on członków tej samej rodziny. Noszenie maseczek obowiązkowe jest w 14 z 15 prowincji. I jest rygorystycznie egzekwowane przez służby porządkowe, sanitarne oraz policję. Nierespektowanie obowiązujących przepisów grozi karą do 300 euro i nie ma tutaj negocjacji. Nie dotyczy to jednak Wysp Kanaryjskich. Natomiast władze kolejnych krajów odradzają podróżowanie do Katalonii (z Warszawy są rejsy do Barcelony i Girony), ponieważ w tej prowincji nastąpił gwałtowny wzrost zachorowań.

Holandia

Nie ma restrykcji, ale skrupulatnie jest przestrzegany obowiązek utrzymania odległości 1,5 metra między wysiadającymi pasażerami i podczas przemieszczania się na lotnisku. Zmiany wprowadzane są co dwa tygodnie (ostatnie 15 lipca). Wtedy zdecydowano o zablokowaniu wjazdu dla wszystkich przylatujących z krajów, gdzie dzienna liczba zachorowań jest wyższa niż 19 na 100 tys.

Irlandia

Po wjeździe obowiązuje samodzielnie zorganizowana 14-dniowa kwarantanna.

Islandia

Nie ma żadnych restrykcji dla obywateli ze strefy Schengen i UE. Ale każdy przylatujący musi wypełnić Preregistration for Visiting Iceland na stronie: visit.covid.is.

Japonia

Japończycy wymagają zaświadczenia o wynikach testu wykonanego na 14 dni przed podróżą. Polska, razem z pozostałymi państwami Unii Europejskiej, znalazła się na liście zagrożonych krajów. To oznacza, że oprócz wykazania się negatywnym wynikiem testu na zakażenie/nosicielstwo Covid-19 obowiązuje nas jeszcze dodatkowo 14-dniowa kwarantanna. Przy tych restrykcjach trzeba się jeszcze wykazać bardzo poważnymi powodami, dla których zdecydowaliśmy się na taką podróż. W Japonii zaczęła się w tej chwili druga fala zachorowań na Covid-19.

Wjazd do Japonii możliwy jest na podstawie wizy turystycznej. Takiej wizy nie można uzyskać w ambasadzie, tylko na lotnisku Narita. A tam wydawanie wiz zostało wstrzymane.

Kanada

Lotniska kanadyjskie nie przyjmują pasażerów, którzy nie są obywatelami tego kraju. Nieograniczone prawo do wjazdu mają też Francuzi mieszkający w Saint-Pierre et Miquelon. Każdy przekraczający granicę kanadyjską musi się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Korea Południowa

Każdego cudzoziemca przylatującego dzisiaj do Korei Południowej obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, którą musi odbyć w specjalnie do tego wydzielonym ośrodku rządowym. To droga „przyjemność", ponieważ opłata wynosi 100–150 dol./noc. Zgoda na odbycie takiej kwarantanny musi zostać podpisana jeszcze przed wejściem do samolotu na lotnisku, z którego wylatujemy do Korei. Jeśli ktoś odmówi podpisania takiej zgody, nie zostanie wpuszczony do samolotu. Cudzoziemcy mieszkający na stałe w Korei Południowej mają prawo do odbycia kwarantanny we własnym mieszkaniu. Przed wyjściem z lotniska, tuż po przylocie, każdy ma obowiązek ściągnięcia aplikacji na smartfona Self-Diagnosis Mobile App. Przez tę aplikację będą się potem kontaktować służby sanitarne. W wyjątkowych przypadkach, gdy ściągnięcie takiej aplikacji nie jest możliwe, musimy podać numer telefonu, pod którym będzie można się z nami skontaktować. W przypadku pasażerów tranzytowych kwarantanna nie obowiązuje, a jedynie mierzenie temperatury. Jeśli jest podwyższona, taki pasażer jest kierowany do lekarza i (najczęściej) na kwarantannę.

Litwa

Przylatujących ze strefy Schengen nie obowiązuje kwarantanna, a Polska jest w ciemnozielonej, czyli najbezpieczniejszej, grupie krajów. Zmiana przepisów jest zapowiedziana na 30 lipca, ale najprawdopodobniej do grupy bezpiecznej dołączy jeszcze kilka kolejnych krajów.

Łotwa

14-dniowa samoizolacja obowiązuje przylatujących z tych wszystkich krajów, gdzie liczba zachorowań w ciągu jednego dnia jest wyższa niż 16 na 100 tys. mieszkańców. Czyli Polska jest w bezpiecznej strefie i żadne obostrzenia nie obowiązują, poza tymi, którym podlegają sami Łotysze.

Malta

Polska znalazła się już 1 lipca na liście krajów, które zostały uznane za bezpieczne. Lista tych krajów jest jednak często zmieniana, zależnie od liczby nowych zachorowań.

Maroko

Kraj otworzył się 15 lipca, ale jeszcze nie na turystykę. Każdy przylatujący do Maroka ma obowiązek przedstawienia wyników testu na Covid-19 zrobionego nie wcześniej niż na 48 godzin przed wylądowaniem w tym kraju. Wszystkich pasażerów obowiązuje też 14-dniowa kwarantanna odbywana na własny koszt.

Niemcy

Dla pasażerów ze strefy Schengen przylatujących do Niemiec bądź przesiadających się na niemieckich lotniskach na inne rejsy nie ma żadnych ograniczeń. Testy na obecność Covid-19 można już zrobić na niemieckich lotniskach. W przypadku przylatujących z niektórych kierunków są one obowiązkowe, a dla Niemców wprowadzono w takich przypadkach jeszcze 14-dniową kwarantannę.

Norwegia

Nie ma restrykcji, ale przepisy często się zmieniają. Najczęściej z dnia na dzień. Informacje na stronie Norwegian Institute of Public Health.

Rumunia

Przylatujący z Polski są na bezpiecznej liście. Nie podlegają więc żadnym ograniczeniom.

Słowacja

Powstała lista 31 bezpiecznych krajów. Jest wśród nich również Polska. Wcześniej (do 6 lipca) obowiązywała kwarantanna odbywana na koszt własny pasażera.

Słowenia

Od 6 lipca Polska znalazła się w tzw. szarej grupie, co oznacza, że nie obowiązują nas żadne ograniczenia.

Szwajcaria

Szwajcaria była jednym z pierwszych krajów, które zniosły restrykcje wobec wjazdu obywateli Unii Europejskiej. Stało się to już 16 czerwca, czyli wówczas, gdy zniosła je także UE.

Stany Zjednoczone

Nadal obowiązuje zakaz wjazdu dla wszystkich pasażerów, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali na terenie Unii Europejskiej i EFTA (Szwajcaria, Norwegia, Islandia, Liechtenstein). Podróżujący do USA z Europy najczęściej lecą do Meksyku, tam odbywają 14-dniową obowiązkową kwarantannę i stamtąd już bez ograniczeń wjeżdżają na amerykańskie terytorium.

Tunezja

Polska została zakwalifikowana do grupy pomarańczowej, czyli średniego ryzyka. Każdy przylatujący do tego kraju ma obowiązek wypełnienia deklaracji o stanie zdrowia oraz jest zobowiązany do przedstawienia negatywnych wyników testu na Covid-19 wykonanego nie później niż 72 godz. przed wylotem do Tunezji i nie wcześniej niż na 120 godz. przed przekroczeniem granicy tego kraju. Turyści odbierani są z lotnisk transportem zorganizowanym i podlegają ograniczeniom w przemieszczaniu się.

Turcja

Turcja otworzyła się na przyjmowanie turystów 5 lipca. Na lotniskach przylatującym jest mierzona temperatura. Istnieje obowiązek noszenia rękawiczek i maseczek. Także na lotnisku.

Ukraina

Każdy przylatujący ma obowiązek udokumentowania posiadanych środków na ewentualne leczenie bądź odpowiedniej polisy ubezpieczeniowej, ale niekoniecznie są one honorowane. Warto więc jednak mieć przy sobie gotówkę.

Węgry

Polska znajduje się w tzw. zielonej grupie. To oznacza, że Polaków nie obowiązują żadne ograniczenia przy wjeździe na teren tego kraju.

Wielka Brytania

Nie ma już obowiązku przechodzenia kwarantanny ani udokumentowanego wyniku testu. Taki test można jednak zrobić bezpłatnie od 24 lipca. Obywatele UE mogą wjeżdżać bez ograniczeń, chociaż nadal są regiony zamknięte. Duże ryzyko ponownego lockdownu. Przemieszczanie się po lotnisku bez maseczki zakrywającej usta i nos grozi karą w wysokości 100 funtów i jest przykładnie egzekwowane.

Włochy

Nie ma ograniczeń dla pasażerów ze strefy Schengen, wyjątkiem jest Szwecja.

Zasady dotyczące wjazdu mogą ulegać zmianie, zatem zachęcamy do sprawdzania komunikatów na oficjalnych stronach rządowych – polskiej i kraju, do którego podróżujemy.

Źródła: Komisja Europejska, Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA), strony rządowe

Partnerem publikacji jest przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze

Przez cały czas podróży pasażerowie muszą nosić maseczki zakrywające usta i nos. Z tego obowiązku są zwolnione dzieci, które nie skończyły jeszcze 4 lat. Ale wszyscy, ze względu na zdrowy rozsądek, powinni tak często, jak to tylko możliwe, korzystać z dozowników z płynem odkażającym, które są rozmieszczone w wielu miejscach terminala.

Pozostało 97% artykułu
Transport
Od najbliższej soboty pociągi pojadą szybciej na głównych trasach
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Transport
Rosyjskie tiry utknęły w Kazachstanie. Rośnie korupcja i straty
Transport
Budowa S16 na Mazurach na nowych zasadach. Co się zmieni? Kiedy kierowcy pojadą przebudowaną trasą?
Transport
Świetny rok dla lotnictwa. Polecimy taniej, chociaż z ograniczeniami
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Transport
PKP lepsze od kolei niemieckich, ale w ogonie Europy