Do 26 listopada PLK będą analizować każdy wniosek. Do kolejnego etapu przejdą te, które spełniają postawione kryteria. – W kolejnych etapach wykorzystamy nasze doświadczenie i potencjał do budowy i odbudowy linii kolejowych lub przystanków, które zostaną zakwalifikowane do realizacji – zapowiedział na spotkaniu z dziennikarzami Ireneusz Merchel, prezes PLK.
Czytaj także: Program Kolej Plus ma mocno pod górkę
Głównym celem zaplanowanego do 2028 r. programu jest połączenie miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi. Kolej Plus zakłada modernizację istniejących lub budowę nowych linii kolejowych oraz inwestycje punktowe: nowe przystanki, mijanki czy łącznice kolejowe. Ale do podpisania umów z samorządami nie można wskazać jakie inwestycje i kiedy zostaną zrealizowane.
Najwięcej wniosków złożyły województwa: śląskie (19), podkarpackie (11), małopolskie i mazowieckie (9), lubuskie (8). Ponadto wpłynęły zgłoszenia z województw: warmińsko- mazurskie i kujawsko-pomorskie (6), dolnośląskie, lubelskie i wielkopolskie (5), zachodniopomorskie (4), łódzkie, podlaskie, świętokrzyskie, pomorskie (2) oraz opolskie (1).
Dzięki realizacji programu możliwe będzie przywrócenie połączeń kolejowych do miast, które nie mają dostępu do kolei. - Realizacja zgłoszonych projektów umożliwi rozszerzenie oferty przewozowej na odcinkach, na których od lat nie odbywa się ruch pasażerski. Mieszkańcom zapewni dojazd do pracy czy szkoły, a turystom możliwość przemieszczania między miejscami wypoczynku – powiedział marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.