Bagaż ma być u pasażera w 30 minut od wylądowania. Linie mają czas do 26 lutego

Chaos na lotniskach i męczące oczekiwanie na bagaż to codzienność tysięcy pasażerów linii lotniczych. Indyjski rząd uznał, że trzeba coś z tym zrobić.

Publikacja: 19.02.2024 13:46

Bagaż ma być u pasażera w 30 minut od wylądowania

Bagaż ma być u pasażera w 30 minut od wylądowania

Foto: Reuters

Ministerstwo lotnictwa cywilnego Indii podało, że nakazało głównym liniom lotniczym, by bagaże pasażerów były dostarczane im w czasie do 30 minut po wylądowaniu. Przewoźnicy mają czas na wykonanie nakazu rządu do 26 lutego. Biuro Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego poinformowało, że dyrektywa objęła takich przewoźników, jak Air India, Vistara czy IndiGo, a łącznie przekazano ją siedmiu liniom lotniczym.

Ile czasu potrzebują linie lotnicze na „oddanie” bagażu pasażerom

Dyrektywa została wydana po rozpoczęciu monitoringu i analizy działalności siedmiu przewoźników pod kątem czasu potrzebnego na dostarczenie bagażu pasażerom na sześciu głównych indyjskich lotniskach. Analiza objęła już 3600 lotów, a Ministerstwo Lotnictwa podało, że rozpoczęty w styczniu przegląd jest kontynuowany.

Czytaj więcej

Indie górą w wyścigu z Chinami. Inwestorzy uciekają

Zgodnie z dyrektywą (i wcześniejszymi od niej zaleceniami) pierwszy bagaż powinien wylądować na taśmie bagażowej w ciągu 10 minut od wyłączenia silnika samolotu, a ostatni w ciągu 30 minut. Linie nie spełniają tych wytycznych, choć przedstawiciele resortu lotnictwa potwierdzili, że w trakcie monitoringu odnotowano poprawę.

Indyjski rząd próbuje rozładować zatory na lotniskach

Pasażerowie w Indiach, jak zauważa BBC, od dawna wyrażają swoją frustrację związaną z procesem dostarczania bagażu. Dostarczenie go do pasażerów często zajmuje niemal półtorej godziny, a wcale nierzadkie są przypadki awarii pasa bagażowego, które jeszcze bardziej wydłużają proces.

Wydana w sprawie bagażu dyrektywa to jedno z wielu działań, które resort lotnictwa Indii podejmuje, by upłynnić ruch lotniczy w najludniejszym kraju świata. W zeszłym tygodniu w tym właśnie celu nakazano portowi lotniczemu w Mumbaju ograniczenie liczby lotów. Ma to zmniejszyć zatory na tym międzynarodowym lotnisku jednego z największych miast Indii i stolicy finansowej kraju.

Transport
Boom na rynku rowerów. Coraz większą popularnością cieszą się elektryczne
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Transport
Prezes Lufthansy pod specjalnym nadzorem
Transport
Ukraińcy polecą dla Wizz Aira
Transport
Airbus produkuje coraz więcej, w Boeingu nadal problemy
Transport
Kraków: podróżny hub dla Ukraińców. Cenią wygodę, czystość i urodę miasta