Aktualizacja: 13.12.2024 10:56 Publikacja: 31.07.2022 09:26
Foto: Adobestock
W dobie rosnącej inflacji i kryzysu energetycznego, pensja w wysokości 185 tys. funtów rocznie rocznie brzmi jak niedoścignione marzenie, które zdjęłoby z nas wszelkie finansowe troski dnia codziennego. Które firmy płacą swoim pracownikom tak szalone pieniądze i dlaczego to robią?
185 tysięcy funtów rocznie, czyli ponad 15 tysięcy funtów miesięcznie – tyle wynosi obecnie średnia pensja wykwalifikowanego, ale wkraczającego dopiero na rynek prawnika zatrudnionego w spółce zlokalizowanej w londyńskim City. To dosyć szokujące pieniądze dla osoby rozpoczynającej karierę w branży. Ale w City trwa właśnie walka o wybitne talenty. Cytowany przez „Polish Express” Alan Bannatyne zatrudniony w jednej ze spółek zajmujących się audytem na stanowisku dyrektora finansowego, weteran w branży z 20-letnim doświadczeniem informuje, że płace dla młodych prawników wzrosły ze 165 tys. funtów w styczniu i że trend ten prawdopodobnie przez jakiś czas się utrzyma. — Istnieje szansa, że obecne, bardzo duże podwyżki wynagrodzeń, będą kontynuowane jeszcze przez jakiś czas – mówi Alan Bannatyne. I wyjaśnia, że jest to efekt dotkliwego niedoboru wykwalifikowanych pracowników. Ekspert zaznacza jednocześnie, że te 185 tys funtów rocznie, to także efekt słabego funta i konieczności przeliczenia pensji w UK do tych obowiązujących w wielu amerykańskich korporacjach z siedzibą w USA i oddziałem w City. Do napięć na rynku pracy oczywiście przyczynił się także Brexit, bo wiele osób wyjechało z Wielkiej Brytanii i znalazło pracę gdzie indziej.
Największe ugrupowanie Parlamentu Europejskiego naciska władze UE na poluzowanie planowanego na 2035 r. zakazu sprzedaży aut spalinowych oraz planowanych limitów emisji spalin.
Hucznie ogłoszony program Kremla zastąpienia zagranicznych samolotów pasażerskich własną produkcją okazał się wydmuszką. Od początku agresji Putina na Ukrainę rosyjski przemysł lotniczy był w stanie wyprodukować 7 samolotów ze 108, które obiecał narodowi Putin.
Strajkują robotnicy jednej z największych państwowych placów budowy w Rosji – autostrady z Moskwy do Jekaterinburga na Uralu. Od kilku miesięcy nie dostają pensji, bo nie płaci im rosyjski odpowiednik GDDKiA. Budowa nowej autostrady jest osobiście nadzorowana przez Putina.
W nowym rozkładzie jazdy 2024/2025 wchodzącym w życie w sobotę 15 grudnia kolej zapowiada rekordowe czasy przejazdów, więcej połączeń, wygodniejsze pociągi. Kilka miast straci jednak dostęp do pendolino.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Polityka Banku Rosji dobija rosyjski transport drogowy. Większość rosyjskich firm zajmujących się przewozami towarowymi zakończy rok 2024 stratami, a około 30 proc. z nich grozi bankructwo. Jedynym ratunkiem jest szara strefa.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Muzeum Gazowni Warszawskiej to niezwykła przestrzeń, gdzie przeszłość i przyszłość przenikają się, tworząc inspirujące środowisko dla wydarzeń biznesowych i konferencji. Zlokalizowane w zabytkowym budynku dawnej aparatowni i tłoczni gazu, Muzeum zostało starannie odrestaurowane, aby oddać ducha epoki, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność nowoczesnej przestrzeni.
Hiszpania sprawdzi, czy duże firmy zarządzające setkami apartamentów turystycznych nie brały udziału w „oszukańczych praktykach” i innych naruszeniach praw w zakresie ochrony konsumentów.
Norwegowie chcą ograniczyć przesył energii z resztą Europy. Powodem są zbyt wysokie ceny energii w Europie, co przekłada się także na wysokie ceny także w Norwegii. Tak drogo nie było tam od 15 lat.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych nad ranem poinformowało o rozpoczęciu operowania wojskowego lotnictwa w naszej przestrzeni powietrznej, w związku z rozpoczęciem przez Rosjan zmasowanego ataku rakietowego na Ukrainę.
Dopiero po publikacji w „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Obrony Narodowej obiecuje, że ruszą wypłaty dla właścicieli budynków, które zostały uszkodzone w czasie niskiego przelotu samolotu bojowego MiG-29 w pobliżu Malborka.
Chyba wchodzimy w taki czas, o którym nie śniło się nawet pisarzom science fiction.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas