Most oszczędza czasu Chorwatom i tysiącom turystów, którzy dotychczas musieli przechodzić odprawę graniczną w Bośni i Hercegowinie, by dostać się z jednej części kraju do drugiej.

Pelješki most ma prawie 2,5 kilometra długości i około 23 metrów szerokości, a jego wysokość to 55 metrów. Jest to most wantowy, co oznacza, że obciążenia z pomostu przenoszone są na pylony poprzez ukośnie biegnące cięgna. Za projekt konstrukcji odpowiada słoweński inżynier Marjan Pipenbaher, a budowa trwała 15 lat. Pierwszy plan przedstawiono w 2005 roku, jednak budowa ruszyła dopiero dwa lata później, ale z powodu kryzysu i protestów Bośni i Hercegowiny prace konstrukcyjne postępowały bardzo powoli.

AFP

Budowa mostu została oficjalnie ukończona rok temu, 28 lipca 2021. Jednak przed oddaniem do użytku most musiał przejść jeszcze szereg testów, wciąż kończono też drogi dojazdowe. Ostatecznie inwestycja została oddana do użytku 26 lipca. została oddana do użytku. Otwarcie mostu to dla Chorwatów duże wydarzenie, od rana w okolicy pojawiało się wiele osób. Jak widać na nagraniach udostępnionych w mediach społecznościowych, jeden z pasów został udostępniony pieszym.

Do tej pory turyści jadący do Dubrownika samochodem z północy Europy – w tym z Polski musieli przejeżdżać przez miejscowość Neum, należącą do Bośni i Hercegowiny. Która ma zaledwie kilkunastokilometrowy odcinek wybrzeża. Teraz został on odgrodzony od otwartego Adriatyku mostem. Dlatego władze bośniackie protestowały przeciwko tej budowie. Jednak Chorwaci uspokajają, że wysokość mostu pozwala na to, by do portu w Neum nadal wpływały duże jednostki. Wszystko dzięki temu, że Chorwacja zdecydowała się podnieść wysokość mostu do 55 metrów, chociaż zwiększyło to koszt projektu.

AFP