Odlotowy czerwiec na Lotnisku Chopina. I doskonałe półrocze

W czerwcu Lotnisko Chopina obsłużyło 1 milion 568 tysięcy pasażerów. To jedna czwarta więcej niż w maju i zaledwie 12 proc. mniej niż w czerwcu 2019 r. W całym pierwszym półroczu — prawie 5,8 mln.

Publikacja: 21.07.2022 14:56

Odlotowy czerwiec na Lotnisku Chopina. I doskonałe półrocze

Foto: Materiały prasowe Lotniska Chopina

Tegoroczny rekord w odprawach padł 19 czerwca. Wtedy - z usług lotniska skorzystały 58 394 osoby, o 2 009 osób mniej niż tego samego dnia 2019 r. Wtedy też był rekord półrocza. Przewoźnicy operujący z Lotniska Chopina uruchomili w czerwcu trzy nowe kierunki. LOT zainaugurował rejsy do Mumbaju i Prisztiny, a Wizz Air uruchomił połączenie z Kopenhagą. Czyli na tej trasie latają z Warszawy już trzy linie: LOT, SAS i Węgrzy. Kopenhaga jest w tej chwili jednym z niewielu europejskich lotnisk przesiadkowych, gdzie nie odczuwa się dramatycznego braku pracowników naziemnych. Problemem był strajk załóg linii SAS, która ma tam swoją bazę, ale w ostatni poniedziałek zarząd porozumiał się ze związkowcami, więc większych zakłóceń nie powinno być.

Czytaj więcej

Linie lotnicze tną połączenia, a kolejki coraz dłuższe

Obronną ręką z obecnego lotniczego chaosu. — Aktualnie tylko 3 proc. opóźnień zależy od naszego lotniska, a w ponad połowie przypadków wynikają one z ograniczeń w przepustowości międzynarodowej przestrzeni powietrznej lub z opóźnień powstałych na innych europejskich lotniskach. Mamy do czynienia z efektem kuli śnieżnej – opóźnienie zwykle narasta. Jeśli do Warszawy samolot przyleci po czasie, najprawdopodobniej nie odleci z niej punktualnie – jeśli do tego będzie musiał czekać na przyznanie slotu – a na dużych lotniskach hubowych o to trudno, opóźnienie może się zwiększyć. Wpływa to na całą siatkę połączeń. Jeśli chodzi o odwołania – zwykle dotyczy to kilku rejsów dziennie, głównie czarterów — tłumaczy Anna Dermont, rzeczniczka Lotniska Chopina.

Szybką odbudowę ruchu po pandemii pokazują też statystyki za pierwsze półrocze. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku warszawski port obsłużył 5 milionów 789 tysięcy pasażerów. To więcej niż przewidywały wcześniejsze prognozy. Rośnie także liczba pasażerów tranzytowych. W czerwcu na inne połączenia na Lotnisku Chopina przesiadło się 28 proc., a w całym półroczu — 27 proc.

Liczba pasażerów odprawionych w pierwszym półroczu to dwie trzecie z tego samego okresu rekordowego roku 2019, czyli ostatniego roku przed pandemią. Z tej puli ponad 67 proc. to pasażerowie lotów rozkładowych, 13 proc. skorzystało z czarterów, a 19 proc. wybrało połączenia przewoźników niskokosztowych.

W ciągu ostatnich 6 miesięcy najwięcej podróżnych przewiozły LOT, Wiz Air i Enter Air. Najpopularniejsze kierunki rozkładowe to Londyn, Paryż i Amsterdam. W rejsach czarterowych najwięcej było lotów do tureckiej Antalii oraz do Egiptu — do Hurghady i Marsa Alam.

Zadowalające są także wyniki przewozów cargo. W ciągu sześciu miesięcy tego roku przewieziono 49 986 tys. ton ładunków. To o ponad 5 tys. ton więcej niż  w rekordowym do tej pory roku 2019.

Czytaj więcej

Chaos na lotniskach szybko nie zniknie
Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Transport
Dassault Aviation ma co robić. Rafale Marine dla Indii
Transport
Spirit AeroSystems wraca do Boeinga, ale Airbus przejmie dział cywilny
Transport
Chiny chcą się porozumieć z USA. Cła Donalda Trumpa biją w ich linie lotnicze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
Rosjanie przestali kupować nowe auta. Są za drogie, jakość szwankuje, a strach narasta
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne