Droga benzyna wpycha podróżnych do pociągów

Pasażerowie wracają do pociągów. Podróżnych dwa razy więcej niż przed rokiem, kolei pomaga droga benzyna.

Publikacja: 02.06.2022 10:12

Droga benzyna wpycha podróżnych do pociągów

Foto: PAP/Artur Reszko

Po dramatycznych spadkach frekwencji w latach 2020-2021 spowodowanych pandemią, pociągi znowu się zapełniają, a wzrost liczby pasażerów jest wyjątkowo duży. Według najnowszych statystyk Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), w kwietniu z kolei skorzystało przeszło 26,9 mln osób, o 12,9 mln więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Oznacza to wzrost w ujęciu rocznym o 92,6 proc.

Część spółek kolejowych przewiozła nawet przeszło dwa razy więcej podróżnych w porównaniu do ubiegłorocznego kwietnia. Przykładowo w pociągach PKP Intercity frekwencja podskoczyła o 162 proc., koleje Wielkopolskie odnotowały poprawę o 123,3 proc., W kolejach Małopolskich liczba pasażerów zwiększyła się o 106,2 proc., a w Kolejach Śląskich i Dolnośląskich – odpowiednio o 104,6 oraz 104,3 proc. Z danych UTK wynika, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy obecnego roku do pociągów wsiadło w sumie prawie 98 mln osób.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie poprawia wyniki polskich kolei

Kwietniowe dane ugruntowują silnie wzrostowy trend, który w przewozach pasażerskich widoczny był już w marcu. Tak radykalna poprawa frekwencji w znacznej części jest jednak spowodowana napływem uchodźców z Ukrainy, dla których wprowadzono darmowe przewozy. Ale kolejnym czynnikiem zachęcającym do podróży pociągami stało się zniesienie pandemicznych obostrzeń sanitarnych i spadek zachorowań na koronawirusa, co przed rokiem skutecznie zniechęcało do podróżowania publiczną komunikacją.

Wyniki przewozowe za maj, które UTK dopiero będzie podsumowywał, najprawdopodobniej pokażą kolejne wzrosty, ale od czerwca w pociągach może ubywać podróżnych z Ukrainy. PKP Intercity wprowadziło dla nich nowe zasady w środę: darmowe bilety będą dostępne jedynie na trasach prowadzących od i do miast położonych przy wschodniej granicy: Chełma, Dorohuska, Lublina, Hrubieszowa, Przemyśla Zagórza, Jarosławia i Rzeszowa, a nie w całej Polsce, jak dotychczas. Podobne krok podejmują także inni przewoźnicy. Przykładowo Koleje Dolnośląskie wycofały bezpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy od czwartku 2 czerwca. Dzień wcześniej zrobiły to Koleje Wielkopolskie.

Za to teraz dochodzi jeszcze jeden czynnik, który będzie miał kluczowe znaczenie dla poprawiania frekwencji w kolejnych miesiącach – rosnące ceny paliw drastycznie podwyższające koszty podróżowania samochodem. Ponadto na wzrost liczby podróżnych wpłynie zbliżający się sezon urlopowy.

Tymczasem wojna za wschodnią granicą pomogła także polskim przewoźnikom towarowym. W marcu wszystkie spółki przewozowe poprawiły wyniki. To dzięki większemu zapotrzebowaniu na surowce oraz transport i magazynowanie towarów w związku z sytuacją za wschodnią granicą. Z kolei w kwietniu przewieziono 21,3 mln ton ładunków, o prawie 7 proc. więcej niż przed rokiem, ale wobec marca nastąpił blisko 7-procentowy spadek.

Czytaj więcej

Awarie na torach mocno uderzają w PKP InterCity
Transport
Przeloty nad Rosją. Niebezpieczna przygoda pasażerów Air India
Transport
Pierwszy czysty statek wycieczkowy. Norweska firma zapowiada rewolucję na morzu
Transport
Pierwszy czarter z Radomia i pierwsza bójka. Pasażerowie na czarnej liście
Transport
Linie lotnicze coraz częściej narzekają na agresję pasażerów
Transport
Lotnictwo odżywa. Ma być więcej pasażerów w samolotach, ale skromne zyski