Moskiewski sąd zaocznie aresztował Andrieja Panowa, byłego zastępcę dyrektora generalnego Aerofłotu ds. strategii i marketingu. Oficjalnie sprawa dotyczy oszustwa. Menadżer został umieszczony na międzynarodowej liście poszukiwanych.

„Postanowieniem sądu zastosowano wobec Panowa środek przymusu w postaci pozbawienia wolności na okres dwóch miesięcy od momentu zatrzymania lub ekstradycji na terytorium Federacji Rosyjskiej” – poinformowała serwis prasowy sądu agencję Interfax. Panow jest oskarżony o oszustwo na dużą skalę, ale nie wiadomo na czym ono polegało, bowiem organy ścigania nie poinformowały oficjalnie, jakie są zarzuty.

Źródło gazety RBK twierdzi, że sprawa ma związek z umową na opracowanie strategii marketingowej Aerofłotu. Zawarto ją z amerykańską firmą Bain w 2019 roku na kwotę około 200 mln rubli.

Sam Panow uważa, że oskarżenia są motywowane politycznie, bo sprzeciwiał się wojnie rozpętanej przez Rosję na Ukrainie.

„Oczywiście oskarżenia przeciwko mnie są motywowane politycznie. Sprawa karna została wszczęta dzień po moim oświadczeniu dla Financial Times (potępiające rosyjską agresję na Ukrainę -red). Same oskarżenia są absurdalne, nic ich nie potwierdza” – powiedział Panow gazecie RBK.

O absurdalności oskarżeń i tym, że są wydumane, świadczy fakt, że oskarżenia pojawiły się trzy lata po zatwierdzeniu wspomnianej strategii marketingowej przez zarząd, złożony z „trzech ministrów transportu i dwóch dyrektorów generalnych Aerofłotu z różnych lat”. Żaden z nich nie został o nic oskarżony. Prawnik Panowa zapowiedział apelację.

12 marca Panow ogłosił, że zrezygnował z pracy w Aerofłocie i wyjechał do Izraela. Miesiąc później napisał dla „Financial Times” artykuł, w którym sprzeciwił się rosyjskiej operacji wojskowej na Ukrainie. W dniu publikacji materiału rosyjska bezpieka przeszukała siedzibę Aerofłotu w Moskwie.andriej panow

Czytaj więcej

Wielkie porządki w Aerofłocie. Rosjanie pomagają swojemu lotnictwu