Największy koncern Danii A.P. Moller-Maersk ma kłopoty finansowe

A.P. Moller-Maersk uważany jest za światowego giganta logistyki. Jednak duńska firma mocno ucierpiała na niskich cenach ropy i mniejszym zapotrzebowaniu usługi frachtowe. Ostatni raport kwartalny wykazał mocny spadek zysków.

Aktualizacja: 12.08.2016 18:34 Publikacja: 12.08.2016 17:51

Największy koncern Danii A.P. Moller-Maersk ma kłopoty finansowe

Foto: Bloomberg

W drugim kwartale koncern zarobił 134 mln dolarów (120 mln euro). Rok wcześniej zysk wyniósł 1,1 mld dolarów. - Wynik jest niezadowalający - przyznał na konferencji prasowej prezes firmy Soren Skou. Obroty spadły do 8,8 mld dolarów - rok temu wyniosły 10,5 mld.

Perspektywy na cały rok nie są też najlepsze. Prezes A.P. Moller-Maersk powiedział, że wynik będzie prawdopodobnie "wyraźnie słabszy" i zapowiedział dalsze cięcie kosztów - pisze niemiecki "Handelsblatt".

Inwestorzy przyjęli tę zapowiedz z entuzjazmem. Akcje koncernu zyskały w piątek na giełdzie w Kopenhadze o ponad 5 proc.

Największa firma Danii ma problemy z powodu niskich cen ropy i spadku zapotrzebowania na usługi frachtowe, wynikające ze słabszego handlu międzynarodowego. A.P. Moller-Maersk odpowiada za 15 proc. światowego rynku przewozów frachtowych. Według branżowej firmy analitycznej Alphaliner duńska firma to największy światowy przewoźnik frachtowy świata oraz najlepiej zarabiający koncern na tym rynku już od wielu lat.

Jednak już w zeszłym roku koncern zaczął mieć problemy z powodu niesprzyjających warunków rynkowych. W październiku zeszłego roku ówczesny prezes Nils Smedegaard Andersen zapowiedział drastyczny program oszczędnościowy. Do końca tego roku koncern ograniczy zatrudnienie o 4 tys. stanowisk, mimo to stracił stanowisko. Jednak nowy prezes nie ma wyjścia też musi oszczędzać.

A.P. Moller-Maersk jest nie tylko firma frachtową, ale także zarządza portem, flota tankowców  i firma świadczącą usługi dla branży logistycznej a poprzez A.P. Moller-Maersk jest 20-procentowym udziałowcem banku Danske Bank. Koncern jest właścicielem 600 frachtowców i zatrudnia ponad 90 tys. osób w 130 krajach na całym świecie.

Transport
Donald Tusk zapowiada program „Polskie morze”. Na Bałtyku ma być bezpieczniej
Transport
NATO nie pojedzie koleją. Rail Baltica poważnie opóźniona
Transport
Pilot wywołał pożar w samolocie British Airways, bo pomylił lewą rękę z prawą
Transport
Wojna lotnicza? Bruksela grozi cłami Boeingowi
Transport
Uber ma kłopoty. Wyniki rozczarowały, najniższy wzrost od czasów pandemii