Dzisiaj podczas 23-go szczytu Ukraina - Unia Europejska w Kijowie strony podpisały umowę o Wspólnej Przestrzeni Powietrznej. Dokument podpisali premier Ukrainy Denis Szmygal, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Josep Borrell oraz ambasador Republiki Słowenii na Ukrainie Tomaz Mencin.

Kijów od kilku lat negocjował to porozumienie z Brukselą. Podpisanie umowy było niemożliwe ze względu na spór między Wielką Brytanią a Hiszpanią o Gibraltar. Ukraina nie miała prawa do samodzielnego podejmowania jakichkolwiek jednostronnych decyzji w tej sprawie. 31 stycznia 2020 r. Wielka Brytania wystąpiła z Unii Europejskiej, co utorowało drogę do negocjacji w sprawie podpisania umowy „otwartego nieba” z UE.

Czytaj więcej

Ryanair nie wpuszczał pasażerów, którzy w pandemii uzyskali zwroty za bilety

Jak informował wcześniej agencja Unian, w czerwcu Rada Europy zgodziła się na utworzenie wspólnej przestrzeni powietrznej między Ukrainą a UE. Umowa pozwala ukraińskim i europejskim liniom lotniczym swobodnie operować na niebie Wspólnoty i Ukrainy. Oznacza to skrócenie czasu wielu rejsów, rozwój połączeń i obniżenie cen biletów.