Szykuje się nowa Dolina Lotnicza

Kolejny po Podkarpaciu region Polski będzie rozwijał branżę lotniczą. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna na Dolnym Śląsku będzie budować Dolnośląski Klaster Lotniczy (DKL).

Aktualizacja: 28.05.2015 18:48 Publikacja: 28.05.2015 16:10

Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie.

Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie.

Foto: Bloomberg

W piątek w Lubinie zostaną podpisane dokumenty założycielskie klastra. Inicjatywę będą wspierać kolejne dwie strefy ekonomiczne działające na Dolnym Śląsku – kamiennogórska i wałbrzyska.

Klaster lotniczy to kolejna, po motoryzacyjnej i edukacyjnej, klastrowa inicjatywa realizowana w legnickiej strefie. Do współpracy na rzecz rozwijania sektora lotniczego zaproszono ośrodki naukowe, międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego oraz władze regionu. W przedsięwzięcie włącza się także Ministerstwo Gospodarki. - Dolnośląski Klaster Lotniczy pozwoli wykorzystać potencjał branży lotniczej w regionie.

Zainwestowały tu międzynarodowe koncerny jak Becker Avionics czy UTC Aerospace Systems. Teraz chcą razem sięgać po środki unijne, dzielić się doświadczeniami i pozyskiwać pracowników przy wsparciu działających w regionie uczelni – mówi prezes legnickiej strefy, Rafał Jurkowlaniec. Celem DKL jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, działających południowo-zachodniej części Polski. Partnerzy klastra promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy. Ma się to odbywać m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy czy wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych.

Działające obecnie w strefie firmy lotnicze należą do liderów w branży. Becker Avionics Polska należąca do Grupy Becker Avionics prowadzi prowadzi prace rozwojowe i projektowe lotniczych urządzeń komunikacyjnych i nawigacyjnych. To lotnicze radiostacje, nadajniki, odbiorniki, transpondery, panele i sterowniki do zarządzania urządzeniami w kokpicie samolotu. Marka Becker jest doskonale rozpoznawalna i ceniona na całym świecie. Z kolei Hamilton Sunstrand Wrocław jest częścią korporacji UTC Aerospace Systems z Windsor Locks w Connecticut USA. Firma prowadzi działalność w zakresie projektowania i produkcji wyrobów oraz podzespołów dla przemysłu lotniczego. Wrocławski zakład zajmuje się produkcją układów paliwowo – regulacyjnych dla silników lotniczych oraz układów hydraulicznych służących do sterowania i kontroli lotu w samolotach oraz śmigłowcach.

Zarząd legnickiej SSE liczy, że klaster przyciągnie do strefy kolejne firmy z branży dzięki ofercie atrakcyjnych terenów inwestycyjnych, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej i systemowi ulg podatkowych. Szanse na rozwój w ramach DKL widzi m.in. działająca w strefie spółka VIA Technika Obróbki Powierzchniowej: - Mam nadzieję, że w dalszej perspektywie inicjatywa będzie miała charakter ogólnopolski, podobnie jak ma to miejsce w przypadku Doliny Lotniczej na Podkarpaciu. Firmy kooperując ze sobą stwarzają możliwość poznania swoich nowych technologii czy innowacyjnych, być może także wspólnych, projektów – mówi prokurent spółki, Cezary Brzozowski.

Lotnictwo jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Na projekty dotyczące nowoczesnych technologii w przemyśle lotniczym, w nowej perspektywie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 przewidziano m.in. 400 mln zł z konkursu „Innolot – innowacyjne lotnictwo". Konkurs realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

Transport
Pakistan zamknął przestrzeń powietrzną dla Indii. Dłuższe loty z Europy do Azji
Transport
Donald Trump stracił cierpliwość do Boeinga. Kupi dla siebie używany samolot
Transport
Ryanair gotowy zrezygnować z 330 boeingów. To efekt ceł Trumpa
Transport
Rosjanie chcą skopiować model Airbusa. Przekonali już Białoruś
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Transport
CPK przyspieszy wypłatę odszkodowań za wywłaszczenia
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne