Zakaz będzie dotyczyć jednostek, które nie przestrzegają limitu 0,1 procent zawartości siarki w paliwie, a władze mogą zabraniać schodzenia z pokładu niektórych pasażerów w mieście słynnym z festiwalu filmowego. - Nie jest to wymierzone w wycieczkowce, ale w skażenie środowiska - wyjaśnił mer David Lisnard w wywiadzie dla Reuters Television.
Czytaj także: Wycieczka do Chin. Ile kosztuje podróż, praktyczne porady
Zgodnie z unijną polityką czystego powietrza limit zawartości siarki obowiązuje już na Bałtyku, Morzu Północnym i w portach nad kanałem La Manche, a może zostać wprowadzony w basenie Morza Śródziemnego.
Wycieczkowce używają ciężkiego oleju napędowego, zawierającego około dwóch tysięcy razy więcej tlenku siarki od zwykłego oleju (diesla) - uważa niemiecki analityk skażeń Axel Friedrich. - Nie będziemy więcej zgadzać się na pasażerów z wycieczkowców skażających środowisko - powiedział mer Cannes.
Rozwój żeglugi wycieczkowej w postępie geometrycznym jest mocno krytykowany przez mieszkańców miast znanych z atrakcji turystycznych, ale także coraz częściej uważany za zagrożenie dla środowiska. Trzy miesiące temu największa włoska organizacja ekologów stwierdziła, że należy umieścić Wenecję na liście ONZ miast zagrożonych, a wycieczkowcom zakazać wpływania do zatoki, aby nie doszło do katastrofy ekologicznej.