Dotychczas obowiązywała ustawa z 23 października 1987 roku, która opierała się, między innymi, na przepisach, dotyczących powszechnego obowiązku obrony Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej.
Zachowana została dotychczasowa forma działalności, PPL pozostają przedsiębiorstwem państwowym, a nadzór nad nim sprawuje minister odpowiedzialny za transport, czyli Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Utrzymane zostają wszystkie przepisy regulujące podstawy działalności PPL.
Zmieni się natomiast struktura zarządzania, która była wprowadzona ustawą z 1987 roku. Naczelny dyrektor, zebrania delegatów i rada pracownicza — zostaną zastąpione prezesem PPL oraz radą nadzorczą, która będzie organem kolegialnym, z zagwarantowaną reprezentacją załogi, o ściśle określonych kompetencjach, w tym między innymi sprawowania nadzoru nad gospodarką finansową PPL.
Ustawę o PPL Sejm uchwalił 15 września 2017 roku. 22 września 2017 dokument bez poprawek przyjął Senat. Nowe przepisy wejdą w życie o upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Przeciwko nowej ustawie o PPL opowiedziała się Rada Pracownicza, która przestanie istnieć, oraz część działających w firmie związków zawodowych, które w najbliższych dniach planują zorganizowanie pikiety przed MIiB.