Kiedy w 1992 roku Izrael rozpoczął budowę Modi’in, pierwszego zaplanowanego w całości miasta, zatrudniono na niej tysiące Palestyńczyków z terenów okupowanych. Teraz rząd izraelski ogranicza wstęp Palestyńczyków na teren swego kraju. Ryzykują życie, przedzierając się przez niestrzeżone graniczne strefy (film powstawał, gdy mur nie był jeszcze ukończony), bo w swoim kraju nie mają pracy.

W Izraelu zarabiają na utrzymanie rodzin, na studia rodzeństwa, na start w dorosłe życie. Są słabo wykształceni, wielu z nich skończyło zaledwie kilka klas szkoły podstawowej. Żyją w ciągłym strachu przed policją, która regularnie przeprowadza obławy na nielegalnych pracowników. Mieszkają w prymitywnych warunkach – nocują na legowiskach skleconych z dykty i koców. Tylko wieczorami zwierzają się sobie z trosk.

– Kiedy mieszkałem w Jordanii, zauważyłem dzielące nas różnice – mówi jeden z bohaterów filmu. – Tam ludzie nie rozmawiają o pracy, tylko o zabawie, autach i dziewczynach. Panuje inna atmosfera.

Po kolejnej akcji policji Palestyńczycy porzucili swoją kryjówkę. Po ukończeniu muru nie mają już żadnych możliwości, by przedostać się do swoich miejsc pracy.

[i]0.06 | tvp info | czwartek[/i]