To nie przypadek, że potencjalnych przybyszów z kosmosu już dawno nazwaliśmy Marsjanami. Ta planeta budzi respekt i kryje mnóstwo tajemnic. Czy na Marsie jest woda, a skoro tak, czy istniało tam kiedyś życie? To podstawowe z pytań nurtujących naukowców. Badania trwają od dziesięcioleci, angażują się w nie największe mocarstwa. Wszyscy marzą o chwili, kiedy człowiek będzie mógł postawić stopę na czerwonym piasku. Na razie, wyręczają nas sondy badawcze.

Naukowcy zebrali dość informacji, żeby przewidzieć przebieg podróży i lądowania na Marsie. Oczywiście, zawsze może się wydarzyć coś nieprzewidzianego. Pod tym względem Mars cieszy się zresztą wyjątkowo złą sławą – grubo ponad połowa dotychczasowych ekspedycji, na szczęście bezzałogowych, zakończyła się porażką.

Czteroczęściowy „Wyścig na Marsa” to rodzaj symulacji: tak może wyglądać pierwsza załogowa wyprawa na Czerwoną Planetę. Filmowcy zadbali, żeby ich wizja była pod każdym względem przekonująca. Rzecz dzieje się w 2030 roku. W skład załogi odbywającej historyczną misję wchodzą kosmonauci z Kanady, USA, Rosji, Francji i Japonii. 56 mln km dzielących Ziemię od Marsa statek pokonuje w niecałe 600 dni. Podróż okazuje się dla uczestników trudnym wyzwaniem – fizycznie, ale i psychicznie. Jakie niebezpieczeństwa i niespodzianki czekają śmiałków po lądowaniu? Odpowiedź w kolejnych odcinkach miniserii.

19.00 | disc. science | sobota