- Chcemy, aby Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski stał się okazją do dyskusji o tym, czym jest teatr publiczny w Polsce dzisiaj – wyjaśnia Wojciech Majcherek, szef Teatru TV. - Czy z racji tego, że jest utrzymywany przez społeczeństwo ma jakąś misję do spełnienia? Dobierając spektakle do programu Festiwalu szukamy przedstawień, w których odbija się nasza rzeczywistość i nasza historia. Takimi spektaklami na pewno są wszystkie te, które zaprezentujemy wiosną. Chcemy, aby Festiwal służył promocji współczesnego polskiego teatru i pokazywał, że jest społecznie ważny.

Nowy cykl utworzą rejestracje i transmisje spektakli teatralnych granych w teatrach z całej Polski. Widzowie co najmniej raz w miesiącu, we wtorki o 20.30 obejrzą wybrane spektakle. W najbliższy wtorek, 3 marca, będzie to telewizyjna wersja „Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" w inscenizacji Agnieszki Glińskiej z Teatru Studio w Warszawie – spektaklu wielokrotnie nagradzanego na teatralnych festiwalach, w tym będącego laureatem 8. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych. Tym właśnie komediodramatem opowiadającym historię dwojga młodych, którzy pod wpływem impulsu ruszają w podróż udając Rumunów, zadebiutowała w Teatrze Telewizji Dorota Masłowska.

Premiera przedstawienia miała miejsce we wrześniu 2013 roku. Telewizyjna wersja różni się nieco od teatralnej – scenografię Magdaleny Maciejewskiej w większości zastąpiły projekcje wideo, stanowiące tło wydarzeń. W spektaklu występują: Monika Krzywkowska, Dorota Landowska, Agnieszka Pawełkiewicz, Marcin Januszkiewicz i Modest Ruciński.

Kolejną propozycją w cyklu Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski będzie 24 marca transmisja „Broniewskiego" Radosława Paczochy, przedstawienia z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Adama Orzechowskiego. Spektakl stanowi próbę zrozumienia wyborów poety pokazanych na tle przełomowych wydarzeń XX wieku kształtujących naszą polską rzeczywistość.

W kwietniu - „Koń, kobieta i kanarek" Tomasza Śpiewaka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu w reżyserii Remigiusza Brzyka, nagrodzonego za ten spektakl Laurem Konrada na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje w ubiegłym roku. Jest to współczesna przypowieść o przemocy wobec kobiet rozgrywająca się w górniczej, patriarchalnej rodzinie.

W maju - „Polacy" – przedstawienie zrealizowane przez Gabriela Gietzky'iego w warszawskim Teatrze Polskim w Warszawie. To próba wyobrażenia fikcyjnego spotkania Witolda Gombrowicza i kardynała Stefana Wyszyńskiego – dwóch wielkich Polaków prezentujących zupełnie odmienne perspektywy myślenia i poglądy. Występują - Radosław Krzyżowski i Olgierd Łukaszewicz.

Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski potrwa na antenie TVP Kultura do listopada czyli kulminacji obchodów 250-lecia Teatru Narodowego w Polsce.