Wielkie otwarcie sezonu festiwalowego

Spektakle Jandy, Lupy, Cieplaka, Klaty, Skrzywanka czy Szyngiery, wystawy, spotkania z artystami oraz sesja teatrologiczna, złożą się na XXIX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

Publikacja: 10.02.2023 08:43

Wielkie otwarcie sezonu festiwalowego

Foto: materiały prasowe

Od 4 marca do 2 kwietnia Łódź znowu stanie się stolicą polskiego teatru, dzięki festiwalowi organizowanemu przez Teatr Powszechny. To pierwszy festiwal teatralny, który powstał w wolnej Polsce. Tradycyjnie otwiera cykl najważniejszych polskich festiwali teatralnych.

- W minionym roku pracowałam nad programem festiwalu, którego temat to „Wojna. Kobieta. Teatr” - powiedziała Ewa Pilawska, założycielka festiwalu, jego dyrektorka oraz Teatru Powszechnego, gospodarza imprezy. - Wybuch wojny w Ukrainie wstrząsnął nami. Wojna uruchomiła w nas fundamentalne pytania. Gdzie zaczyna się przemoc? Gdzie są korzenie agresji? Jak rodzi się potrzeba budowania porządku dominacji i podporządkowania? Czy moglibyśmy uniknąć wojennej machiny agresji, gdybyśmy na co dzień zwracali uwagę na jakość naszych relacji z ludźmi? 

-Tę edycję Festiwalu dedykuję kobiecie - Krystynie Jandzie – dodaje  dyrektorka. - Wybitnej artystce, której nie trzeba przedstawiać. Stworzyła niezapomniane role w filmach – począwszy od „Człowieka z marmuru”, poprzez „Przesłuchanie”, do „Słodkiego końca dnia”. W teatrze jest mistrzynią – hipnotyzuje widzów, czego wielokrotnie doświadczaliśmy podczas Festiwalu. Podczas tej edycji zaprezentujemy najnowszy spektakl Krystyny Jandy – „My Way”, który stworzyła na swoje 70. urodziny. Otworzy on Festiwal. 

„My Way” Krystyny Jandy zostanie zaprezentowane 4 i 5 marca. Prezentacji spektaklu będzie towarzyszyć konferencja teatrologiczna poświęcona twórczości Krystyny Jandy. Jej tematy to „Janda oraz Akademia Teatralna oraz Teatr Ateneum", „Janda i Teatr Powszechny w Warszawie", „Teatr Polonia i Och Teatr - Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury", „Janda filmowa", „Janda polityczna" oraz „Janda i Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych". 

„Sztukę intonacji” Tadeusza Słobodzianka o wielkich mistrzach teatru m.in. Jerzym Grotowskim i Tadeuszu Kantorze, w reżyserii Anny Wilczur pokaże Dramatyczny z Warszawy (11 i 12.03). 

Czytaj więcej

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi

„1989”, rapowy musical o rodzinach Wałęsów, Kuroniów i Frasyniuków w reżyserii Katarzyny Szyngiery z Teatru im. Słowackiego w Krakowie i Teatru Szekspirowskiego, uważany za najważniejszy spektakl minionego roku również będzie miał dwa pokazy (12 i 13.0). 

„Spartakus. Miłość w czasach zarazy” Jakuba Skrzywanka, tegorocznego laureata Paszportów Polityki, przyjedzie ze Współczesnego w Szczecinie (15.03). Piotr Cieplak przywiezie z Teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy „Sen srebrny Salomei” Słowackiego (16 i 17.03), podejmujący motywy z trudnej polsko-ukraińskiej historii, zaś Jan Klata „Czego nie widać” z Wybrzeża (18 i 19.03). Najsłynniejsza farsa grana jest z uwzględnieniem dzisiejszych działań wojennych, także tych w polskim teatrze. 

Słynnego „Ulissesa” Mai Kleczewskiej można zobaczyć w Teatrze Polskim w Poznaniu na wyjazdowym pokazie (25.03). Dzień wcześniej w Łodzi odbędzie się spotkanie z autorem nowego przekładu powieści Maciejem Świerkockim.

Prapremierę „Bim Bom Boom” Michała Walczaka (30 i 31.03) zaprezentuje Powszechny z Łodzi, gospodarz festiwalu. Inspiracją jest gdański kabaret Bim-Bom, którego twórcami byli m.in. Zbigniew Cybulski i Bogumił Kobiela. Nie zabraknie jednak wątków łódzkich w związku z 600-leciem Łodzi, odniesień do postaci i wydarzeń związanych z łódzkim środowiskiem artystycznym. 

Pokazowi „Rodzeństwa” Thomasa Bernharda w inscenizacji Krystiana Lupy z Narodowego Starego Teatru z Krakowa (1 i 2.04) towarzyszyć będzie 2 kwietnia premiera książki „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”, której wydawcą jest Teatr Powszechny w Łodzi. 

Same za siebie mówią tytuły rozdziałów: „Lupa w Krakowie”, „Druga przystań. Krystian Lupa we Wrocławiu”, „Filmowe inspiracje Krystiana Lupy”, „Lupa w Warszawie”, „Lupa - profesor, student i mistrz”, „Spektakle w reżyserii Krystiana Lupy poza granicami Polski”, „Lupa w Teatrze Powszechnym w Warszawie” oraz „Język plastyczny Krystiana Lupy. Scenografie, rysunki, obrazy”.

We foyer od początku festiwalu, czyli od 4 marca trwać będzie wystawa rysunków reżysera i scenografa.

„Rzeczpospolita” jest patronem festiwalu. 

Bilety w sprzedaży od 10 lutego.

Teatr
"Wypiór". Mickiewicz był hipsterem i grasuje na Zbawiksie
Teatr
Krystyna Janda na Woronicza w Teatrze TV
Teatr
Łódzki festiwal nagradza i rozpoczyna serię prestiżowych festiwali teatralnych
Teatr
Siedmioro chętnych na fotel dyrektorski po Monice Strzępce
Teatr
Premiera spektaklu "Wypiór", czyli Mickiewicz-wampir grasuje po Warszawie
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO