Jedna z najważniejszych reżyserek nowego teatru, nie pełni obecnie funkcji, ponieważ wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł (PiS) unieważnił konkurs na stanowisko dyrektora Dramatycznego. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział odwołanie się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sprawa może potrwać do maja.

Jednocześnie Monika Strzępka została powołana na konsultanta artystycznego w Dramatycznym, a pierwszą premierą sezonu (8 grudnia) jest inscenizacja Katarzyny Minkowskiej powieści młodej pisarki Ottessy Moshfegh.

Czytaj więcej

Jan Englert o „Mizantropie” w Narodowym: Molier bez emotikonów

Wydana u nas przez Pauzę doczekała się piątego dodruku i rozeszła w 20 tys. egz. Komunikatywna, a jednocześnie przewrotna, opowiada historię 27-latki, która zdecydowała się na psychotropową hibernację po śmierci niekochających się rodziców oraz porażkach w życiu uczuciowym i zawodowym. Pracowała w modnej nowojorskiej galerii – mamy satyrę na współczesną sztukę, i zdecydowała się być tematem artystycznego eksperymentu.

W eskapistycznej odysei przechodzimy z bohaterką, jak w „Boskiej komedii”, przez piekło i czyściec współczesności, by w obliczu katastrofy przekonać się o wartości życia. Pauza wydała też „Tęsknotę za innym światem” Moshfegh.

Tymczasem Stowarzyszenie Dyrektorów Teatrów przedstawiło opinię prawną, która wykazuje bezzasadność rozstrzygnięcia wojewody.