"Przed chwilą otrzymałam wiadomość, że odeszła Basia Połomska - wybitna postać polskiego filmu i teatru. To niewiarygodne. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi. Była zawsze obecna w moim życiu i dorastaniu" - poinformowała za pośrednictwem Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Barbara Połomska w Teatrze Powszechnym w Łodzi zadebiutowała w 1957 roku rolą Elizy w „Pigmalionie” George’a Bernarda Shawa.

Grała również w filmach, m.in. „Eroica”, „Zezowate szczęście” i „Inspekcja pana Anatola”.

Połomska była wyróżniana m.in. „Złotą Maską” za rok 1971, dwukrotnie wygrywała w plebiscycie „Szukamy ulubieńców publiczności” w 1961 r. i 1965 r. Za rolę Anikijewej w „Garażu” Emila Bragińskiego i Eldara Riazanowa w reżyserii Daniela Bargiełowskiego przygotowaną na jubileusz 30-lecia pracy artystycznej, otrzymała „Srebrny Pierścień” za największe osiągnięcie artystyczne sezonu 1986/87 w teatrach dramatycznych w Łodzi.

W 2020 roku, czyli roku Jubileuszu 75-lecia Teatru Powszechnego w Łodzi, Barbara Połomska została odznaczona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.