Jak mówi dyrektor artystyczny Adam Sajnuk, od lat podczas tej imprezy w szranki stają teatry zawodowe, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i nieformalne grupy artystyczne.

– Jedynym kryterium kwalifikacji do konkursu jest odpowiedni poziom artystyczny monodramów – tłumaczy.

W tym roku finalistów wyłoniono spośród 35 chętnych. Do Warszawy przyjedzie m.in. przedstawienie „K (!)“ w wykonaniu Jacka Bały nagrodzone na ubiegłorocznych Wrocławskich Spotkaniach Teatralnych Jednego Aktora. Wykonawca i zarazem autor scenariusza z humorem i pasją rozprawia się z naszymi narodowymi fobiami.

Marek Cichucki z Łodzi pokaże „Belfra“ Jeana-Pierre’a Dopagne. Adama Majewskiego z Białegostoku zobaczymy w monodramie „Powrót głodomora“ na motywach tekstów Tadeusza Różewicza i Franza Kafki. Interesująco zapowiada się autorskie przedstawienie Klaudii Lewandowskiej z Wrocławia „(M) ono“, która o przemocy w rodzinie opowie, trzymając sfatygowaną przytulankę.

Warszawę będzie reprezentować Jacek Kawalec z monodramem „Ta cisza to ja“ na podstawie tekstu Jana Jakuba Należytego. To bolesna i przejmująca, ale chwilami także zabawna i autoironiczna spowiedź przegranego aktora. Mężczyzna sukcesy sceniczne dawno ma za sobą, a teraz największym wyzwaniem jest dla niego zdobycie pieniędzy na kolejną butelkę.

Najlepszy monodram wybierze jury. Ale poza prezentacjami konkursowymi czekają nas występy gościnne. Najważniejszy z nich to recital Katarzyny Groniec „Listy Julii kameralnie“, który w środę o godz. 19.15 zainauguruje przegląd.

[i] 8. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego, Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Teatr Staromiejski, ul. Jezuicka 4, bilety: 20 i 15 zł (spektakle konkursowe), 40 i 25 zł (przedstawienia gościnne), karnet: 100 zł, rezerwacje: 0509 780 261 środa (12.05) – sobota (15.05) program: [link=http://www.przegladmonodramu.of.pl]www.przegladmonodramu.of.pl[/link][/i]