Powstał polski portal o tańcu

Ruszył nowy portal, który odsłania tajniki dawnych tanecznych figur. Jego pierwsza odsłona poświęcona została tańcom tradycyjnym.

Aktualizacja: 18.09.2015 17:13 Publikacja: 18.09.2015 16:49

Powstał polski portal o tańcu

Foto: www.tance.edu.pl

Informacji na temat tańców można szukać w portalu na wiele sposobów, wpisując nazwę tańca, według regionów, czy podstawowych form choreograficznych (tańce wykonywane solo, w parach, przez trójkę tancerzy, czy tańce korowodowe).

Zyskujemy w ten sposób wiedzę teoretyczną, ale również szansę praktycznego doskonalenia umiejętności tanecznych (wystarczy zajrzeć pod link „lekcje tańca"). To znakomita pomoc do przećwiczenia kroków nie tylko poloneza przed studniówką, ale i wielu innych pięknych tańców, jak mazur, kujawiak, oberek, kontredans, menuet.

Kiedyś dworskie tańce były świadectwem towarzyskiego obycia i sceniczne występy taneczne Ludwika XIV - króla Słońce - jako Apolla, Neptuna lub Jowisza nie ujmowały francuskiemu władcy autorytetu. Przeciwnie dowodziły jego wszechstronności. Taniec przez wieki był nie tylko formą zabawy, ale i komunikacji, więc jego język należało znać.

A dziś, czy jeszcze wiemy, co to na przykład jest pawana? To korowodowy taniec bardzo popularny w kręgach dworskich XVI/XVII wieku we Włoszech i Francji. Dostojny i poważny służył prezentacji władców i innych osobistości dworu. Jego nazwa wywodzona bywa od miasta Padwy lub od pawia z powodu analogii w sposobie kroczenia i poruszania się

Odkrywanie tańców ludowych też może okazać się fascynujące, bo jak mówi przysłowie „co wieś, to inna pieśń". Czy sami moglibyśmy wpaść na trop źródła nazwy korowodowego tańca „Przepiórka" ? Portal podpowie, że to taniec związany z obrzędem weselnym, w którym pan młody goni pannę młodą przy wtórze pieśni „Uciekła mi przepióreczka w proso".

Portal udostępnia różnorodne materiały: filmowe, archiwalne, współczesne, przedstawiające wykonanie poszczególnych tańców. Są też opisy tańców, zdjęcia, ryciny, pliki audio, filmy instruktażowe, jak i wskazówki bibliograficzne, odsyłające do tekstów naukowych i popularnych. Bardzo przydatny jest też podręczny słowniczek terminów, dzięki któremu bez trudu odróżnimy np. hołubiec od krzesania. Portal w wersji polsko i angielskojęzycznej jest nadal rozbudowywany.

Prace nad portalem www.tance.edu.pl zainicjowane zostały przez Instytut Muzyki i Tańca w Roku Kolberga 2014, ale projekt obejmuje nie tylko tańce ludowe. Znajdziemy tu również tańce narodowe, czy historyczne dworskie, zarówno w niestylizowanych formach, jak i opracowane na użytek sceny. Jest to znakomita edukacyjna pomoc dla dzieci, młodzieży, dorosłych, amatorów i profesjonalistów.

Taniec
Trzy nosy Pinokia. Premiera Polskiego Baletu Narodowego
Taniec
Josephine Baker: "zdegenerowana" artystka w spódniczce z bananów
Taniec
Agata Siniarska zatańczy na festiwalu w Berlinie
Taniec
Taneczne święto Indii
Taniec
Primabalerina z Teatru Bolszoj opuściła kraj. "Wstydzę się Rosji"