Traktat o otwartych przestworzach został podpisany w 1992 roku przez członków NATO oraz byłego Układu Warszawskiego. Traktat wszedł w życie w 2002 roku, a jego stroną stały się ostatecznie 34 państwa.

Na mocy traktatu państwa członkowskie mogą przeprowadzać loty rozpoznawcze realizowane przez nieuzbrojone samoloty nad terytorium każdego z państw sygnatariuszy.

Departament Stanu podkreśla, że traktat jest "zaprojektowany, by budować obustronne zaufanie i dawać każdemu należącemu do niego państwu, niezależnie od jego rozmiaru, bezpośrednią rolę w zbieraniu informacji (...) o siłach zbrojnych i ich aktywności".

W oświadczeniu wydanym przez Departament Stanu rzecznik tej instytucji przyznaje, że jest świadom istnienia listu, którego autorem są parlamentarzyści Partii Demokratycznej wyrażający obawę, iż USA odstąpią od tego Traktatu.

"Nie komentujemy korespondencji z Kongresu. Nadal realizujemy traktat i wypełniamy wszystkie zobowiązania wynikające z niego, w odróżnieniu od Rosji" - głosi oświadczenie.

"Wycofanie się z Traktatu o otwartych przestworzach, ważnego, wielostronnego porozumienia dotyczącego kontroli zbrojeń, będzie kolejnym prezentem administracji Trumpa dla (Władimira) Putina" - piszą w liście skierowanym do sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo i szefa Pentagonu, Marka Espera, Demokraci z komisji spraw zagranicznych oraz komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów i Senatu.

"Nie tylko nie jest to przypadek wycofania się (z układu) na podstawie (obaw) o bezpieczeństwo narodowe, ale też nie było żadnych konsultacji z Kongresem czy z naszymi sojusznikami o konsekwencjach tej decyzji. Każde działanie podjęte przez tę administrację dotyczące wycofania się z ważnego traktatu międzynarodowego bez zgody Senatu jest głęboko niepokojące" - napisali senatorowie Bob Menendez, Jack Reed i kongresmeni Eliot Engel i Adam Smith.

Rosyjska ambasada w Waszyngtonie we wtorek na Twitterze umieściła wpis w którym określiła Traktat o otwartych przestworzach mianem "ważnego instrumentu zapewniającego bezpieczeństwo w Europie".

CNN przypomina, że USA w przeszłości oskarżały Rosję o ograniczanie swobody lotów w pobliżu obwodu Kaliningradzkiego.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ