Rząd Rinne był szeroko krytykowany za to, jak radził sobie z dwutygodniowym strajkiem fińskiej poczty państwowej (Posti). Strajk objął również narodowego przewoźnika lotniczego, Finnair, a także firmy z innych gałęzi przemysłu zanim w ubiegłym tygodniu doszło do jego zakończenia.

- Przyjmuję pana wniosek o dymisję, ale jednocześnie powierzam pana gabinetowi misję sprawowania władzy do czasu wyłonienia nowego rządu - poinformował prezydent Finlandii, Sauli Niinisto.

Kryzys rządowy nastąpił w momencie, gdy Finlandia sprawuje prezydencję w Unii Europejskiej (do końca 2019 roku) i odgrywa kluczową rolę w staraniach o uchwalenie nowej perspektywy budżetowej dla Unii - zauważa Reuters.

Agencja zauważa, że Partia Centrum wyraziła brak zaufania jedynie wobec premiera, a nie wobec koalicjantów z Socjaldemokratycznej Partii Finlandii (SDP).

Przewodnicząca Partii Centrum, Katri Kulmuni powiedziała, że jej partia chce pozostać w koalicji, ale nie pod wodzą Rinnego.

Jak pisze Reuters Partia Centrum raczej nie będzie parła do przyspieszonych wyborów, ponieważ sondaże wskazują, że mogłaby stracić mandaty w parlamencie i wzmocnić nacjonalistyczną Partię Finów.

Faworytem do objęcia teki premiera ma być obecnie Sanna Marin, 34-letnia minister transportu i komunikacji z SDP.

Gdyby Marin została premierem byłaby najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii.