W Szwecji w ramach walki z epidemią koronawirusa nie wprowadzono takich ograniczeń, jak w wielu innych europejskich państwach.

- Nasza strategia polega na społecznym zdystansowaniu się, pozostaniu w domu przy najmniejszych objawach choroby i ochronie grup ryzyka. To jest realizowane, ale nie poprzez zakaz wychodzenia z domu i przymusowe reguły poddania się kwarantannie, tylko poprzez niektóre środki przymusowe - mówiła "Rzeczpospolitej" szefowa MSZ Szwecji Ann Linde, wymieniając m.in. zakaz odwiedzin w domach opieki dla seniorów i zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób.

W piątek dwie największe szwedzkie partie opozycyjne wezwały do powołania w ciągu najbliższych tygodni niezależnej komisji, która zbadałaby reakcję kraju na epidemię koronawirusa.

Liczba ofiar epidemii w Szwecji (4395) nie zmieniła się w ciągu ostatniej doby - przekazał rzecznik służb medycznych. Zastrzegł, że z powodu opóźnień w raportowaniu ostatnio zdarzały się już sytuacje, że w weekend liczba ofiar rosła np. o 2, ale w kolejnych dniach następował gwałtowny wzrost notowanej śmiertelności.

W zeszłym tygodniu w ujęciu siedmiodniowym w Szwecji liczba zgonów na COVID-19 w przeliczeniu na liczbę mieszkańców była najwyższa w Europie.