- Od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową. Zamykamy hotele, zamykamy stoki, zamykamy galerie handlowe - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski, ogłaszając w czwartek kolejne ograniczenia praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

Osoby, które będą przyjeżdżały do Polski transportem zorganizowanym będą musiały odbyć 10-dniową kwarantannę. Od godz. 19:00 31 grudnia do 6:00 1 stycznia będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się.

Dowiedz się więcej: Kwarantanna narodowa. Rząd zamyka hotele, stoki, galerie handlowe

- Zbliża się okres, kiedy nasza aktywność społeczna, nasze kontakty międzyludzkie zdecydowanie się uaktywniają, są coraz częstsze - powiedział w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, odnosząc się do nadchodzących świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.

- Mieliśmy przykład ze Stanów Zjednoczonych, gdzie Święto Dziękczynienia było przykładem, że wielu Amerykanów wyruszyło w wielkie podróże do rodzin, znajomych - to spowodowało niestety wielki wzrost nowych zakażeń w Stanach Zjednoczonych - stwierdził.

- Dlatego cała Europa, nie tylko Polska, wprowadza te dość rygorystyczne obostrzenia na okres świąteczny i noworoczny - dodał.

- Musimy jednak doprowadzić do tego, żeby nowych zakażeń było jak najmniej, żeby Polacy jednak zostali w domach - przekonywał minister.

Czytaj także:
Horban: Nastąpił wzrost liczby zgonów z powodu innych chorób niż COVID
Przez zamknięte hotele w Polsce mogą stanąć pociągi

Waldemar Kraska powtórzył swą wcześniejszą opinię, że tegoroczne święta "będą zupełnie inne niż jesteśmy przyzwyczajeni".

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

- Musimy podejść do tego bardzo odpowiedzialnie. Zostańmy w domu, to apel bardzo aktualny - oświadczył.

- Myślę, że najlepszy prezent, jaki możemy zrobić swojej rodzinie, to jest to, że nie przyjedziemy i nie przywieziemy koronawirusa, bo to jest wielkie niebezpieczeństwo - ocenił wiceminister zdrowia.