Szef KPRM podsumował dotychczasową akcję szczepień osób z grupy "0".

- Na godzinę 15 mamy prawie 338 tys. osób zaszczepionych. Liczba dawek dostarczonych ponad 483 tys. Wciąż liczba NOP utrzymuje się na niskim poziomie. Na tle Europy Polska jest 4. krajem pod kątem liczby wykonanych szczepień - informował.

Dworczyk wyjaśniał, jakie modele szczepień wykorzystywane są w różnych krajach UE. Tłumaczył, że Polska od razu magazynuje szczepionki na drugą dawkę dla już zaszczepionych osób.

Szef KPRM wymienił trzy najważniejsze daty kluczowego etapu masowych szczepień, który zaczyna się w styczniu w ponad 6 tysiącach punktów:

- 15 stycznia - otwarcie rejestracji dla osób powyżej 80 r.ż.  oraz aktywacja formularza zgłoszeniowego dla wszystkich osób 18+.

- 22 stycznia - otwarcie rejestracji dla osób 70+

- 25 stycznia - rozpoczęcie szczepień seniorów

Do końca 1 kwartału dotrze powyżej 6 mln dawek dwóch szczepionek, które będą podane 3 mln osób.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Dworczyk zastrzegł, że obecnie nie są wykorzystywane w 100 procentach możliwości wyszczepiania, a spowodowane to jest  ograniczeniami w dostawach. Zaznaczył też, że kalendarz może ulec zmianie, o czym rząd będzie informować. Władze liczą, że na rynku UE pojawią się kolejne szczepionki, które pozwolą na przyspieszenie akcji.

Od 15 stycznia na stronie  www.gov.pl/web/szczepimysie zostanie uruchomiony system informacyjny dotyczący procesu szczepień.

Szef Agencji Rezerw Materiałowych mówił m.in. o metodach dystrybucji szczepionki, ale zwrócił też uwagę na wysoką liczbę dotychczas zutylizowanych dawek - do dziś zniszczono 786.

Kuczmierowski wyjaśniał, że zdarza się to z przyczyn mechanicznych, jak przypadkowe stłuczenie fiolek, ale bardziej niepokojące są komunikaty szpitali dotyczące niemożności pobrania z fiolki szóstej dawki lub trudności ze znalezieniem chętnych do szczepień z grupy "0".