Zespół z WHO w Chinach. Będzie badał pochodzenie koronawirusa

10-osobowy zespół naukowców działający pod egidą WHO dotarł do Chin, gdzie ma zająć się badaniem pochodzenia koronawirusa SARS-CoV-2.

Aktualizacja: 14.01.2021 06:52 Publikacja: 14.01.2021 06:31

Zespół z WHO w Chinach. Będzie badał pochodzenie koronawirusa

Foto: AFP

Po miesiącach negocjacji władze Chin zgodziły się na przybycie międzynarodowego zespołu ekspertów, który ma pomóc w wyjaśnieniu jakie są korzenie wirusa, który doprowadził do wybuchu pandemii.

Naukowcy podejrzewają, że koronawirus, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w Chinach na przełomie 2019 i 2020 roku przeniósł się na ludzi ze zwierząt - do czego doszło prawdopodobnie w południowo-zachodnich Chinach.

Chińskie władze twierdzą jednak, że wirus mógł dotrzeć do Chin z innego państwa - być może w związku z importem mrożonych owoców morza.

W skład zespołu wysłanego do Chin przez WHO wchodzą eksperci z USA, Australii, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii, Rosji, Holandii, Kataru i Wietnamu.

Rzecznik chińskiego rządu informował w ubiegłym tygodniu, że eksperci WHO mają "wymienić poglądy" na temat pochodzenia koronawirusa z chińskimi naukowcami. Nie jest jasne czy eksperci WHO będą mogli swobodnie gromadzić dowody ws. pochodzenia koronawirusa na terenie Chin.

Eksperci wysłani do Chin przez WHO będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę wymaganą wobec osób przybywających do Chin spoza ich granic.Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 470
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 469
Świat
Zniszczenie tamy na Dnieprze. "Rosja popełniła wojenne przestępstwo"
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Agent FBI, który szpiegował dla Rosji, znaleziony martwy w celi