W czwartek rząd ma przedstawić zasady bezpieczeństwa epidemicznego. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller.

Według nieoficjalnych informacji złagodzenie obostrzeń obejmie m.in. otwarcia galerii handlowych. Zamknięte mają pozostać, co najmniej do końca lutego, hotele i restauracje.

– Ostateczne decyzje, według mojej wiedzy, będą zapadały dzisiaj rano i zapewne dzisiaj będą również zakomunikowane. Myślę, że trzeba patrzeć z ostrożnym optymizmem w przyszłość - powiedział w rozmowie z radiową Jedynką szef KPRM Michał Dworczyk.

- Trzeba iść w kierunku lekkiego rozluźnienia pewnych obostrzeń, które do tej pory obowiązywały, ale musi to być niezwykle ostrożny proces - dodał.

Dworczyk przypomniał, że w wielu krajach europejskich obostrzenia są przedłużane. - W niektórych krajach jest wprowadzona godzina policyjna, w innych krajach są bardzo ostre właśnie i rygorystyczne rozwiązania zastosowane i my też musimy mieć zawsze w tyle głowy, że nie jesteśmy jakąś wyspą, która jest oddzielona oceanem od innych krajów europejskich - mówił.

- Jeśli chodzi o Polskę, wyniki zachorowań - sytuacja pandemiczna w stosunku do wielu naszych partnerów zagranicznych nie jest zła, ale nie możemy zapominać, co się dzieje w innych krajach Unii Europejskiej - powiedział.