Minister zdrowia konferencję prasową rozpoczął od przedstawienia statystyk dotyczących liczby zakażeń w Polsce. - W ostatnim tygodniu było o 10 proc. mniej niż w tygodniu poprzednim. To na pewno zasługa naszej dyscypliny - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także: Minister zdrowia nie rekomenduje powrotu uczniów do szkół

- Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku - mówił szef resortu zdrowia.

- Ten spadek na poziomie liczby zachorowań mieliśmy również odczuwalny na poziomie liczby zgonów. Ostatni tydzień przyniósł tu też pewną poprawę - spadek też jest mniej więcej 10 procentowy - dodał.

Czytaj także: Ponad połowa Polaków pozytywnie o łamaniu obostrzeń

- Musimy bardzo poważnie powiedzieć o dwóch ryzykach, z których jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa - kontynuował minister. - Jeden parametr w postaci dziennej liczby zachorowań to zbyt mała podstawa do podejmowania ostatecznej decyzji - wyjaśnił.

Nauka w szkołach nadal zdalna, ale biznes domaga się zmian

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 13 879 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 241. Ostatni raz mniej niż 14 tys. chorych na COVID w polskich szpitalach było w Polsce 28 października (13 931)

Obostrzenia w Polsce po 1 lutego

- Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzje, co dalej - poinformował minister zdrowia.

- Hotele pozostają zamknięte dla podróży służbowych tak jak do tej pory. Stoki pozostają zamknięte - zapowiedział Niedzielski.

Bez zmian pozostaje kwestia edukacji. Nauczanie stacjonarne dla klas I-III. Pozostali uczniowie będą kontynuować zajęcia w trybie zdalnym. 

- Od 1 lutego otwieramy sklepy w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego - zapowiedział minister zdrowia.

Rząd otwiera także galerie sztuki i muzea. Tam również będzie obowiązywał reżim sanitarny.

Wraz z końcem stycznia zniesione będą godziny dla seniorów.

Obowiązujące do końca stycznia obostrzenia

Obecne obostrzenia zostały wprowadzone 28 listopada. Od 28 grudnia wprowadzono dodatkowe ograniczenia.

Na terenie całego kraju obowiązuje zachowanie minimalnej odległości między pieszymi - 1,5 metra. W miejscach publicznych trzeba zasłaniać usta i nos.

Rząd zamknął placówki kultury w tym min. teatry, kina, muzea, galerie sztuki i domy kultury. Zamknięte są kluby nocne, dyskoteki, targi, wystawy i kongresy.

W kościołach obowiązuje limit osób - 1 osoba na 15 m2, przy przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.

W gromadzeniach publicznych może uczestniczyć 5 osób. Identyczny limit dotyczy imprez i spotkań organizowanych w domach. Do limitu nie są wliczane osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą.

W całej Polsce obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych przyjęć okolicznościowych.

 Od 18 stycznia stacjonarnie edukacje kontynuują uczniowie z klas I-III. Dla wszystkich pozostałych prowadzone jest nauczanie zdalne. Dzieci pracujących rodziców mogą uczęszczać do żłobków lub przedszkoli.

Ograniczona jest działalność galerii handlowych. Otwarte są tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami.

W całym kraju punkty gastronomiczne mogą realizować swoje usługi w ramach przygotowywania i podawania żywności na wynos oraz w dowozie.

W reżimie sanitarnym działają salony urody, tatuażu, fryzjerzy, a także kosmetyczki działają w reżimie sanitarnym. Tylko w określonych przypadkach można korzystać z hoteli.

Rząd zawiesił działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Wyjątkiem są baseny, siłownie i kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów oraz dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.