Potencjalny strajk lekarzy mógłby zakłócić rozpoczynający się właśnie w Korei Południowej program szczepień na COVID-19.

Pracownicy ochrony zdrowia w Korei Południowej mają być szczepieni na COVID-19 szczepionką AstraZeneca od piątku. Do lipca w kraju ma zostać zaszczepionych 10 z ok. 51 mln mieszkańców kraju. Odporność stadną Korea Południowa ma uzyskać do listopada.

Tymczasem Koreańskie Stowarzyszenie Lekarzy, największa organizacja zrzeszająca południowokoreańskich lekarzy, zagroziła strajkiem, jeśli parlament zmieni prawo i wprowadzi przepis o pozbawieniu prawa do wykonywania zawodu lekarzy skazanych na więzienie.

- Ustawa może w efekcie doprowadzić do tego, że zwykli, niewinni lekarze, będą pozbawiani prawa do wykonywania zawodu z powodu wypadku, który nie będzie miał niczego wspólnego z ich pracą lub brakiem wiedzy (medycznej) - oświadczył rzecznik organizacji, Kim Dae-ha.

Prezes Stowarzyszenia, Choi Dae-zip nazwał proponowane przepisy "okrutnymi" dodając, że ich wejście w życie "zniszczy" obecną współpracę lekarzy z rządem zarówno w walce z koronawirusem, jak i przy programie szczepień.

Na razie nie podano daty rozpoczęcia ewentualnego strajku.

Parlamentarzyści partii rządzącej skrytykowali Stowarzyszenie za "czynienie zdrowia publicznego zakładnikiem ich chęci utrzymania bezkarności".

Projekt zmiany przepisów przewiduje, że prawo do wykonywania zawodu traciliby lekarze skazani za najpoważniejsze przestępstwa - np. zabójstwa lub gwałty.

W ciągu doby w Korei Południowej wykryto 332 zakażenia koronawirusem. Łącznie w kraju zakażenie wykryto u 87 324 osób, zmarły 1 562 osoby chore na COVID-19.