- Jestem pełen nadziei, ale oczywiście nic nie może być zagwarantowane - powiedział Boris Johnson.

- Jestem bardzo optymistycznie nastawiony, że będziemy w stanie to osiągnąć - dodał, zapytany o datę 21 czerwca wyznaczoną na zakończenie restrykcji.

Z niemal 130 tysiącami ofiar epidemii, Wielka Brytania jest piątym najbardziej dotkniętym krajem na świecie. Gospodarka doświadczyła największego załamania od ponad 300 lat.

Od dwóch miesięcy mieszkańcom podawana szczepionka. Zaszczepiono już ponad jedną czwartą ludności, co jest jednym z najlepszych wyników na świecie. Dla wielu państw Wielka Brytania pod tym względem stanowi wzór.

Część członków Partii Konserwatywnej ma wątpliwości w sprawie planu rządu. Pojawiają się głosy, że w związku z dobrze przeprowadzaną akcją szczepień, kraj można otworzyć szybciej.

Minister zdrowia Matt Hancock podkreślił, że bezpieczeństwo jest priorytetem. - Wszyscy jesteśmy absolutnie zdeterminowani, aby wyjść z tego tak szybko, jak to tylko możliwe, ale nie szybciej - mówił.

Plan zakłada, że graniczenia dotyczące klubów nocnych i dużych imprez będą ostatnimi, które zostaną zniesione 21 czerwca, chociaż rząd podkreślił, że ponowne otwarcie będzie prowadzone na podstawie danych, a nie dat.