Prezydent USA: Uważam, że Władimir Putin jest zabójcą

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden w rozmowie z telewizją ABC wyraził pogląd, że prezydent Rosji Władimir Putin jest zabójcą.

Publikacja: 17.03.2021 12:12

Prezydent USA: Uważam, że Władimir Putin jest zabójcą

Foto: AFP

Jak ujawniono we wtorek, w 15-stronicowym raporcie wywiadu USA pojawiły się oskarżenia, że Rosja próbowała ingerować w wybory prezydenckie w USA rozpowszechniając informacje mogące zaszkodzić Joe Bidenowi w związku z działaniami jego syna Huntera na Ukrainie.

Według amerykańskiego wywiadu, wysiłki w kierunku oczerniania rywalizującego z ówczesnym prezydentem Donaldem Trumpem Bidena nadzorował prezydent Rosji Władimir Putin.

Rosja oświadczyła, że oskarżenia amerykańskiego wywiadu są "bezpodstawne".

Joe Biden został o tę kwestię zapytany w czasie wywiadu dla telewizji ABC. Prezydent USA powiedział, że pod koniec stycznia ostrzegał Putina przed możliwą reakcją. Obaj przywódcy odbyli wówczas rozmowę telefoniczną.

- On zapłaci (za to) - oświadczył Biden. - Odbyliśmy długą rozmowę, ja i on, kiedy... znam go dość dobrze. I gdy zaczęła się rozmowa, powiedziałem: "Znam pana, a pan zna mnie. Jeśli potwierdzę, że to miało miejsce, proszę być gotowym" - relacjonował.

- Zatem zna pan Putina. Uważa pan, że to zabójca? - spytał dziennikarz.

- Mhm, tak - odparł Joe Biden.

Amerykański prezydent nie podał szczegółów tego, w jaki sposób Putin "zapłaci".

Biden dodał, że w sprawach, w których w interesie USA i Rosji leży współpraca można jednocześnie "iść i żuć gumę". W tym kontekście wskazał na swą decyzję o przedłużeniu do 2026 roku traktatu New Start, dotyczącego środków zmierzających do dalszej redukcji i ograniczenia zbrojeń strategicznych.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 461
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456