W środę w Indiach odnotowano 47 262 nowe przypadki koronawirusa oraz 275 zgonów zgonów spowodowanych COVID-19. To największy dobowy wzrost zakażeń w tym roku. Łącznie zbadano 10 tys. 787 próbek. Wykryto również 736 przypadków wariantu brytyjskiego, 34 przypadków wariantu południowoafrykańskiego oraz jeden przypadek wariantu brazylijskiego. Urzędnicy twierdzą jednak, że nie jest to powiązane ze wzrostem liczby przypadków w kraju.

Indyjskie konsorcjum ds. genomiki SARS-CoV-2 (INSACOG), czyli grupa diesięciu krajowych laboratoriów podlegających indyjskiemu ministerstwu zdrowia, przeprowadziło badania sekwencjonowania genomu najnowszych próbek. Jest to proces testowy mający na celu zmapowanie kodu genetycznego organizmu, w tym przypadku wirusa. Badacze zaznaczają, że kod genetyczny wirusa działa jak jego instrukcja obsługi. Mutacje wirusów są powszechne, ale większość z nich nie powoduje żadnych zmian w zdolności do przenoszenia ani wywoływania poważnych infekcji. Część mutacji, takie jak te w odmianach brytyjskich lub południowoafrykańskich, mogą sprawić jednak, że wirus będzie bardziej zaraźliwy, a w niektórych przypadkach nawet bardziej śmiertelny.

"Analiza próbek pobranych z zachodniego stanu Maharasztra w Indiach wykazuje wzrost odsetka próbek z mutacjami E484Q i L452R w porównaniu z grudniem ubiegłego roku" - poinformował rząd Indii. Jak wyjaśnił wirusolog Shahid Jameel, „podwójna mutacja w kluczowych obszarach białka wirusa może zwiększyć jego zakaźność i umożliwić wirusowi ucieczkę z układu odpornościowego”. - W Indiach może rozwijać się oddzielna linia z mutacjami L452R i E484Q - dodał.

Naukowcy skupią się teraz na badaniach związanych z „podwójną mutacją” koronawirusa. Urzędnicy twierdzą, że ponieważ odsetek testów, które ją wykazały, jest obecnie niski, w związku z czym nic nie sugeruje, że stoi to za obecnym wzrostem liczby przypadków. „Chociaż w Indiach wykryto budzące obawy warianty oraz podwójną mutację, nie stwierdzono na tyle wysokiej ich liczby, aby wnioskować, że ma to bezpośredni związek z szybkim wzrostem przypadków przypadków koroanwirusa - powiedział minister zdrowia.

Od początku pandemii na COVID-19 zachorowało w Indiach 11 mln 734 tys. osób. Z powodu choroby zmarło ponad 160 tys. osób. Za ozdrowiałe uznano 11 mln 205 tys. osób.