Reklama

Indie: Wykryto podwójnie zmutowanego koronawirusa

W Indiach wykryto nowy wariant koronawirusa, który charakteryzuje się dwiema mutacjami. Badacze sprawdzają, czy może być on bardziej zakaźny lub mniej podatny na szczepionki.

Aktualizacja: 24.03.2021 15:49 Publikacja: 24.03.2021 15:36

Indie: Wykryto podwójnie zmutowanego koronawirusa

Foto: AFP

adm

W środę w Indiach odnotowano 47 262 nowe przypadki koronawirusa oraz 275 zgonów zgonów spowodowanych COVID-19. To największy dobowy wzrost zakażeń w tym roku. Łącznie zbadano 10 tys. 787 próbek. Wykryto również 736 przypadków wariantu brytyjskiego, 34 przypadków wariantu południowoafrykańskiego oraz jeden przypadek wariantu brazylijskiego. Urzędnicy twierdzą jednak, że nie jest to powiązane ze wzrostem liczby przypadków w kraju.

Indyjskie konsorcjum ds. genomiki SARS-CoV-2 (INSACOG), czyli grupa diesięciu krajowych laboratoriów podlegających indyjskiemu ministerstwu zdrowia, przeprowadziło badania sekwencjonowania genomu najnowszych próbek. Jest to proces testowy mający na celu zmapowanie kodu genetycznego organizmu, w tym przypadku wirusa. Badacze zaznaczają, że kod genetyczny wirusa działa jak jego instrukcja obsługi. Mutacje wirusów są powszechne, ale większość z nich nie powoduje żadnych zmian w zdolności do przenoszenia ani wywoływania poważnych infekcji. Część mutacji, takie jak te w odmianach brytyjskich lub południowoafrykańskich, mogą sprawić jednak, że wirus będzie bardziej zaraźliwy, a w niektórych przypadkach nawet bardziej śmiertelny.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1304
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1303
Świat
„Jestem w połowie Polką”. Ałła Pugaczowa na emigracji uderza w Kreml
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1302
Świat
Beniamin Netanjahu przygotowuje Izrael do roli Sparty
Reklama
Reklama