O rejestracji szczepionki poinformował szef Rosselchoznadzoru - Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego, Konstntin Sawienkow.

Nad szczepionką pracowało Federalne Centrum Zdrowia Zwierząt.

Od października 2020 roku specjaliści prowadzili badania kliniczne preparatu Karnivak-Kov na psach, kotach, lisach polarnych, norkach, lisach i innych zwierzętach. Według Sawienkowa wszystkie zaszczepione zwierzęta rozwinęły przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2.

Czas trwania odporności po szczepieniu wyniesie co najmniej sześć miesięcy.

- Już w kwietniu można rozpocząć masową produkcję szczepionki - dodał Sawienkow. W komunikacie Rosselchoznadzor zauważa, że ??nie znaleziono jeszcze dowodów potwierdzających przeniesienie koronawirusa ze zwierzęcia na człowieka.

Informacje o stworzeniu rosyjskiej szczepionki dla norek pojawiły się w listopadzie 2020 roku, kiedy to po raz pierwszy zgłoszono potwierdzone przypadki zakażeń tych zwierząt w Danii.

Na początku listopada ubiegłego roku rząd duński podjął decyzję o wybiciu wszystkich norek w kraju z powodu zmutowanej formy koronawirusa. Władze później zrezygnowały z tych zamiarów, ponieważ okazały się one niezgodne z prawem.