Aktualne ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego w związku z koronawirusem, obowiązują do 18 kwietnia.

Zamknięte są m.in. placówki kultury i dyskoteki, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, ograniczono działalność centrów handlowych i hoteli, a także punktów gastronomicznych i obiektów sportowych. Uczniowie odbierają edukację w trybie zdalnym, a przedszkola i żłobki są (z wyjątkami) zamknięte.

Czytaj także:
Koronawirus. Jak lockdown wpłynął na liczbę cierpiących na nowotwory? Minister wyjaśnia

W placówkach handlowych, miejscach kultu religijnego i środkach transportu zbiorowego obowiązują limity osób. W całym kraju wprowadzono nakaz noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Obowiązuje zakaz organizowania wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych, zaś targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie zdalnie.

Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że być może od 19 kwietnia działalność będą mogły wznowić żłobki i przedszkola. W środę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. O godz. 10:30 na konferencji prasowej wystąpił minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się do sytuacji epidemicznej.

- Apogeum fali trzeciej jeśli chodzi o liczbę zachorowań (zakażeń - red.) mieliśmy w poprzednich tygodniach. Teraz ta fala przetacza się przez szpitale - powiedział.

Minister dodał, że w szpitalach są ok. 34 tys. osoby zakażone koronawirusem, a wolnych łóżek "covidowych" jest 12 tys. - Mamy bufor bezpieczeństwa - powiedział Niedzielski, odnosząc się do liczby wolnych łóżek respiratorowych. Zastrzegł, że sytuacja jest różna w poszczególnych regionach.

- Podjęliśmy decyzję o przedłużeniu obowiązywania restrykcji o tydzień - oświadczył minister zdrowia.

- Przedłużenie ma jeden wyjątek. Ten wyjątek dotyczy przedszkoli i żłobków. Od najbliższego poniedziałku dzieci będą mogły wrócić do przedszkoli i żłobków - dodał.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Oprócz tego (...) doszliśmy do wniosku, żeby przywrócić możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu, bo tutaj ryzyko zakażenia, transmisji wirusa jest zdecydowanie mniejsze. Dlatego dopuścimy i rozgrywki młodzieżowe, dopuścimy również współzawodnictwo, zajęcia w ramach sportu zawodowego. Na obiektach sportowych na świeżym powietrzu w grupie do 25 osób będzie można prowadzić aktywności fizyczne - mówił Niedzielski.

- Wszystkie pozostałe regulacje, wszystkie pozostałe restrykcje będą obowiązywały. Obowiązywanie tych wszystkich restrykcji przedłużamy do kolejnej niedzieli, czyli do 25 kwietnia - ogłosił.

- Chcieliśmy również, żeby nie było dylematów związanych z podejmowaniem decyzji co do majówki - przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje obowiązujące w zakresie hoteli i obiektów noclegowych. Do 3 maja nie będzie możliwe prowadzenie działalności hoteli i obiektów noclegowych na zasadach, które obowiązują do tej pory. Ten zakaz, to obostrzenie jest przedłużone - oświadczył minister zdrowia.

Stwierdził, że decyzje mają na celu "zminimalizowanie obciążenia infrastruktury szpitalnej, szczególnie respiratorowej".