W piątek rano przeszukano siedzibę główną firmy Namyang Dairy Products Co., jej laboratorium i pięć związanych z nią placówek. Policja wszczęła śledztwo na wniosek ministerstwa bezpieczeństwa żywności i leków.

Firma, o której mowa, twierdziła, że jogurty, jeden z najpopularniejszych jej produktów, są skuteczne w walce z koronawirusem SARS-CoV-2 oraz grypą. Poinformował o tym naukowiec pracujący dla firmy, podczas sympozjum naukowego, które odbyło się 13 kwietnia.

Firmie zarzucono złamanie zakazu stosowania reklam, które bez podstaw sugerują konsumentom, że produkty mogą być skuteczne w leczeniu chorób. Nie potwierdzały tego bowiem testy przeprowadzone na zwierzętach ani próby kliniczne na ludziach.

Choć przedstawiciele firmy Namyang Dairy Products Co. ostatecznie przeprosili za swoje zachowanie, ponowili zapewnienie, że ich produkty wykazują skuteczność w hamowaniu wirusów we wstępnych eksperymentach.

Fabryka firmy zostanie zamknięta na dwa miesiące. Ostateczna decyzja w jej sprawie zapadnie jednak w najbliższym czasie.