Stefan Löfven zadeklarował na konferencji prasowej, że planowane od 1 czerwca luzowanie restrykcji zostanie przeprowadzone zgodnie z zapowiedziami.

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń mają wchodzić w życie 1 czerwca, 1 lipca, w połowie lipca i we wrześniu. Planowana data całkowitego zniesienia ograniczeń nie jest jeszcze znana.

Czytaj także:
Będzie loteria dla szczepiących się na COVID-19. Do wygrania miliony złotych

Od najbliższego wtorku w Szwecji zwiększone zostaną limity osób mogących jednocześnie przebywać w kinach i teatrach pod dachem, mogących zasiadać na widowni imprez sportowych i kulturalnych oraz mogących brać udział w zawodach pływackich i biegowych.

Zwiększony zostanie limit dotyczący osób odwiedzających parki rozrywki.

Bary i restauracje, które teraz mogą prowadzić działalność do godz. 20:30, będą mogły być otwarte do 22:30. Dozwolone będzie organizowanie kolonii oraz - zarówno pod dachem, jak i na zewnątrz - turniejów dla dzieci.

- Zaczynamy widzieć początek końca (epidemii) - powiedział Stefan Löfven.

W ramach walki z koronawirusem SARS-CoV-2 w Szwecji nie wprowadzono znanych z innych państw tzw. lockdownów, czyli drastycznych ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej.

Według danych rządowych, 44 proc. osób pełnoletnich otrzymało w Szwecji co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.

Taha Alexandersson z Krajowej Rady Zdrowia i Opieki Społecznej przekazała, że w ciągu tygodnia liczba hospitalizacji związanych z koronawirusem zmniejszyła się o 25 proc. i jest mniejsza od 1000.