Kim przewodniczył posiedzeniu plenarnemu Komitetu Centralnego Partii Pracujących Korei. Na posiedzeniu dokonanego przeglądu postępów w realizacji najważniejszych projektów i środków służących poprawie sytuacji gospodarczej - podaje agencja KCNA.

Komitet ustanowił cele i zadania do osiągnięcia w ramach pięcioletniego planu gospodarczego nakreślonego na poprzednim posiedzeniu, w lutym. Wśród celów jest zwiększenie produkcji żywności i metalu.

Kim stwierdził, że ogólna sytuacja gospodarcza kraju poprawiła się w pierwszej połowie 2021 roku, produkcja przemysłowa miała - rok do roku - wzrosnąć o 25 proc. - podaje KCNA.

Jednocześnie Kim mówił o "szeregu odchyleń" w działaniach partii zmierzających do wdrożenia planów, w związku z "kilkoma przeszkodami". Przywódca Korei Północnej wskazał przy tym na problemy z zaopatrzeniem w żywność.

- Sytuacja żywnościowa ludzi staje się napięta, ponieważ sektor rolniczy nie zdołał wypełnić planu dotyczącego produkcji zboża, w związku ze zniszczeniami wywołanymi tajfunem w ubiegłym roku - powiedział Kim.

Partia zobowiązała się skierować wszystkie wysiłki na rolnictwo w tym roku, ma również omówić sposoby walki z pandemią COVID-19 - podaje KCNA.

Kim wezwał do podjęcia kroków, aby zminimalizować wpływ klęsk żywiołowych wyciągając lekcję z wydarzeń z ubiegłego roku.

W styczniu Kim Dzong Un przyznał, że poprzedni pięcioletni plan gospodarczy nie został zrealizowany niemal we wszystkich sektorach w związku z chronicznymi deficytami żywności i energii spowodowanymi sankcjami nałożonymi na Koreę, pandemią i powodziami.

W Korei Północnej oficjalnie nie wykryto jak dotąd ani jednego przypadku COVID-19.