Podczas debaty w Brukseli europosłowie wezwali do solidarności państw członkowskich w zmaganiach z epidemią koronawirusa. 

Unijna komisarz UE ds. zdrowia Stella Kyriakides powiedziała, że ważne jest, by wszystkie kraje skupiły się na spowolnieniu rozprzestrzeniania się choroby. 

Podczas debaty Anna Zalewska powiedziała, że na sali jest chora osoba. - Jest z nami człowiek chory na sali, widać go. Nie będę stygmatyzować. Jednocześnie nie ma ciepłej wody w żadnym kranie w Parlamencie Europejskim - mówiła.

Potwierdzono również, że wśród jednego z pracowników Parlamentu Europejskiego wykryto koronawirusa. To nauczyciel języka obcego, który prowadził zajęcia dla pracowników PE.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan w grudniu 2019 roku, choć chińscy epidemiolodzy nie mają pewności, czy wirus nie pojawił się wcześniej, w innej części Chin lub nawet w innym kraju.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

7 stycznia 2020 roku władze Chin potwierdziły, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast bardzo łagodny przebieg u dzieci.