Władze Nowej Południowej Walii oświadczyły, że nie jest jasne jak ok. 60-letni mężczyzna zakaził się koronawirusem. Wiadomo, że chodzi o kierowcę, który czasem przewoził członków załóg samolotów pasażerskich latających na trasach międzynarodowych.

Obecnie trwa próba ustalenia źródła zakażenia. Władze stanu poinformowały, że mężczyzna odwiedził kino i kilkanaście kawiarni i sklepów na przedmieściach Sydney w czasie, gdy mógł zakażać koronawirusem.

Pojawienie się lokalnego zakażenia w Sydney ma miejsce w czasie, gdy stan Wiktoria zdołał wygasić ognisko lokalnych zakażeń, jakie pojawiło się w Melbourne.

W stanie Wiktoria w środę wykryto pięć zakażeń koronawirusem, ale władze znają źródło każdego z nich. W Melbourne łagodzone są obostrzenia wprowadzone tam wcześniej w związku z pojawieniem się ogniska zakażeń.

Od piątku mieszkańcy Melbourne będą mogli oddalać się na odległość większą niż 25 km od domu. Nie będą już też musieli nosić masek pod gołym niebem, w miejscach publicznych.

W ubiegłym tygodniu w Melbourne zakończył się dwutygodniowy twardy lockdown, czwarty w tym mieście od początku epidemii w Australii. Tym razem lockdown wprowadzono w związku z ogniskiem, z którym - od 24 maja - związanych było ok. 100 zakażeń koronawirusem.

Teraz władze zwiększają limit uczestników zgromadzeń publicznych do 20 osób, zawieszają też zakaz organizowania zgromadzeń w domach prywatnych. W Melbourne otwierane są też siłownie, w których nie trzeba będzie nosić masek w czasie ćwiczeń.

- To nie koniec pod żadnym względem, proszę nie wracajcie do zachowań takich jak w czasie, gdy nie ma żadnego ryzyka - apelował naczelny lekarz stanu, Brett Sutton.

W Australii od początku epidemii wykryto ok. 30,3 tys. zakażeń koronawirusem. Zmarło 910 chorych na COVID-19.